Vaše starost s nadváhou je v základu otázkou dialogu mezi vámi a kardiologem, obvodním lékařem, chirurgem, ortopedem, dietologem, fyzioterapeutem a psychologem. Tedy otázkou nezbytnosti léků, které vás pravděpodobně zavodňují, otázkou výchozích limitů kardiovaskulárního systému a také kolenních kloubů (typ operace, následky) pro start cíleného kondičního tréninku, vašich stravovacích návyků a zlozvyků atd. Tedy cesta jistě je, jen správně vykročit. Mezi řádky o tom jaký je váš krevní tlak, odpovídající zátěž či kolik kalorií denně přijmout jsou pak vepsaná slova o vás samotné, o vašich předsudcích a přesvědčeních: ,,Obézní lidé – hladoví lidé". Onen hlad značí absenci pestré a vydatné stravy, podávané především pravidelně, v malém množství a několikrát denně.  Hladovíme a pak to doháníme přejídáním. Tedy radím: Jezte! Nerovnovážný vztah k jídlu bývá také průhledem do našeho citového světa, hladovíme po lásce, objetí, vyslyšení.

Další rada: Buďte taková, jaká chcete být! Milujte svoje tělo a své přednosti a kvality, jste neopakovatelný originál! Často a přirozeně hladovíme i po smysluplném a plnohodnotném fyzickém vyžití  a sebejistotě, že si dokáže samy dojít pro chleba, sejít schody nebo dohonit autobus.

Do třetice: nehýbejte se proto, abyste zhubla! Hýbejte se (jakkoliv!) proto, abyste měla radost z pohybu, z toho, že poznáváte sama sebe, že jste silnější. Dostaví se pocit příjemné zasloužené únavy a spánku.

Eva Tomková, soukromý fyzioterapeut, Chrudim