Cena hlavního jídla a polévky není ve školní jídelně závratná. Když si však člověk uvědomí, že za celý školní rok zaplatí rodiče zhruba čtyři tisíce za obědy pro jedno dítě, tak už se nejedná o zanedbatelnou částku. Rodičům, kteří nemohou dopřát v poledne svým ratolestem teplé jídlo, pomáhá projekt Obědy pro děti. Zapojily se do něj i litomyšlské školy.

„Obecně je Litomyšl považovaná za bohaté město, ale žijí zde lidé, kteří to nemají vůbec jednoduché. A o tom svědčí i zájem o tento projekt," sdělil starosta Radomil Kašpar. Ve městě se do projektu zapojily tři školy, které zprostředkovaly obědy pro čtyřiadvacet dětí.
„Pomohli jsme školám zprostředkovat informace o projektu. Dále se o vše starají samy," řekla k iniciativě města vedoucí litomyšlského odboru školství Milada Nádvorníková. Tím se celá akce rozjela a začala přinášet radost několika rodinám.

„Každá kapka, která pomůže dětem, je dobrá. Přál bych si více takových akcí," okomentoval projekt ředitel speciální základní školy Jan Janypka. Zároveň dodal, že teplé jídlo není jediné pozitivum. „Děti se stravují s ostatními, mají pevný program a nechodí po městě. Takto si představuji integraci dětí se speciálními vzdělávacími potřebami," dodal Jan Janypka.

Obdobnou zkušenost mají i na Základní škole U Školek. Na oběd zde může chodit o dvanáct dětí více, než doposud. „Fandím těm, co to založili. Je čím dál více rodin, které počítají každou korunu. Jídlo pro děti řeší namazaným chlebem," vyjádřila se ředitelka školy Miroslava Jirečková. Ze zkušenosti ví, že takový oběd odsouvá děti do ústraní. Určitě není správné, aby se musely schovávat v šatně a jíst připravené jídlo, zatímco spolužáci mají teplou stravu v jídelně a jsou v kolektivu.

Častým obrázkem ve školních jídelnách je, že žáci oběd nedojídají a navíc nejsou spokojeni s nabídkou jídel. V případě dětí, které mohly vyměnit krajíc chleba za polévku a hlavní chod, tomu tak není. „Přála bych každému vidět radost dětí, které mohly začít chodit na oběd," podělila se o zkušenost ředitelka Miroslava Jirečková.
Rozdíly v příjmech českých domácností jsou mnohdy větší, než by se mohlo zdát. Proto každý projekt, který přivře pomyslné sociální nůžky, je pozitivní. V Litomyšli se podařilo uspokojit žádosti všech, kteří o obědy pro své děti žádali. Do konce školního roku je tak o ně postaráno.

Projekt Obědy pro děti byl zahájen v září 2013. Jeho cílem je pomoci dětem, které se ocitly v situaci, že jejich rodiče si nemohou dovolit zaplatit za obědy ve školních jídelnách. Pomoc je poskytována přímo škole na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem. V celé České republice se prozatím podařilo pomoci tři sta sedmdesáti dětem z třiadevadesáti škol.