První Petr Filip je šedesátý starosta Hartmanic, který šéfuje vesnici z obecního úřadu už šestnáctým rokem. Druhý Petr Filip je jeho čtyřicetiletý syn. Ten se pro změnu živí jako programátor. A co ten třetí vzadu, v sedmatřiceti letech ten nejmladší z tria? „To je pouze náš jmenovec," usmívá se starosta Petr Filip.

Poslední z nich se totiž věnuje práci strojního technika a není ani jejich příbuzným. Že může být na zasedáních někdy dost těžké rozpoznat, na kterého se jiní zastupitelé vlastně obracejí? „Není v tom problém a jsme zvyklí. Vždycky se na sebe zadíváme, řekneme si normálně křestním Petře a vše je vyřešené. Synovi tedy říkám Peťo. Ostatní to řeší podobně a jen mě třeba osloví – starosto. Jinak si žádnými přezdívkami vůbec neříkáme," přibližuje starosta, jak to bude nejspíš probíhat i v dalším volebním období.

Zastupitelé si zvykli, ale co teprve voliči, kteří šli k urně poprvé a nebo starší lidé. Sám starosta přiznává, že někoho zajímavá souhra jmen na jediné kandidátce nezávislých mohla obyvatele s volebním právem mást. „Hlavně starší lidi. Cožpak o to, mě znají, ale u těch mladých asi moc nevědí, kdo je kdo, protože je neznají," zamýšlel se starosta. Právě on byl prvním, kdo do zastupitelstva přibyl. Až mnohem později se do veřejného dění v Hartmanicích zapojil jeho syn a následně také poslední člen raritního zastupitelstva. „Máme to tady v pořádku, je to dobré a všechno nám funguje. Nezáleží tady na jménu a příbuzenských vztazích, ale jde hlavně o to, jestli tu někdo chce pro obec něco dělat," líčí dojmy.

Nejstarší a nejzkušenější, starosta Petr Filip, už o letošních komunálních volbách zvažoval kandidaturu. Nakonec se rozhodl, že minimálně ještě jedno období vydrží. „Už kvůli tomu, že jsme tu začali s projektem kanalizace. Tak abych neodběhl od rozdělané práce. Ale jinak starostou být nemusím. To všechno rozhodne až ustavující schůze," připomíná. Sám říká, že je už potřeba post předat mladším, aby se otrkali a zkusili si, co je to starostování v neuvolněné funkci. Bude znovu starostou on, nebo se pozice chopí jeho jmenovec, či někdo jiný? Třeba to bude znovu Petr Filip, ale ten nejstarší.