David Vávra a Radovan Lipus přijeli v sobotu do muzea představit předpremiéru dokumentární street movie Šumné Třebové z cyklu Šumná města. V dílu,který Česká televize uvede na podzim letošního roku, jsou prezentovány architektonické skvosty i zhovadilosti obou vzájemně si blízkých měst.

Autoři se již tradičně zaměřili na stavby vzniklé na přelomu předminulého a minulého století. „Je to náš cíl. Chcemeupozornit na historii, která je stejně vzácná jako její předchůdkyně, ale na kterou se velmi rychle zapomíná. Zvláště v tomto vykořeněném kraji,“ uvedl autor Šumných měst Radovan Lipus.

Společně s architektem a hercem Davidem Vávrou obdivovali historické centrum Moravské Třebové, ale upozornili také na necitlivé bourání zadních traktů domů na náměstí. „Největším zločinem je ale zdejší obchvat, který oddělil město od jeho dominanty Křížového vrchu. Určitě šlo dopravní situaci řešit i jinak.

Tímto zásahem ztratila Moravská Třebová kus své duše,“ shodli se Vávra s Lipusem při diskuzi s občany.

Protagonisté Šumných měst se přesunuli z České do Moravské Třebové po kolejích. Přepravil je historický parní vlak. David Vávra se navíc během jízdy ujl role průvodčího a cestujícím „štípal“ jízdenky vydané speciálně pro tuto ojedinělou akci.

„Na začátku mi vlak málem ujel, ale potom už byla cesta jen a jen příjemná. Překvapilo mě, kolik lidí má v tomto kraji zájem o historii,“ uvedl David Vávra. Za velmi vydařenou považoval předpremiéru také Radovan Lipus. „Takového přivítání se nám ještě nikde nedostalo,“ okomentoval Lipus cestu vlakem, vyhrávající dobovou kapelu na nádraží a přesun historickými vozidly do muzea.