Věrozvěsti totiž v devátém století přišli na Velkou Moravu. K iniciativě „Za vyvěšování moravské vlajky" se letos podle členů Moravské národní obce připojilo přes 1200 obcí z celé republiky. Nechybí mezi nimi ani zástupci ze Svitavska, kde se řada obcí hrdě hlásí ke kořenům.

„Moravská žlutočervená vlajka je vnímána veřejností jako symbol sounáležitosti obyvatel Moravy, jejího duchovního a společenského života. Vyjadřuje úctu 
k Moravě, jejím tradicím, kultuře a historii. V srdcích moravských patriotů Morava stále žije," říká hlavní koordinátorka a místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová.

HRDÍ MORAVANÉ

Moravskou vlajku 5. července vyvěsí například 
v Mladějově na Moravě. „Už ji máme přichystanou, je to taková připomínka toho, že jsme Moraváci," uvedla starostka Drahomíra Lišková. Další obce a města se k akci připojí, ale vlajku vytahovat nebudou. To je například případ Moravské Třebové. Na dalších místech však starostové nevěděli, že s nimi Moravská národní obec počítá.

„Dostal jsem mail, ale neodpověděl jsem na něj, takže nevím, jak jsme se do seznamu dostali. Každopádně s připojením k akci nemáme problém," uvedl Petr Nárožný, starosta Bělé u Jevíčka. Ten také dodal, že vlajku nevyvěsí, protože ji ani nemají.

Lidé v Rychnově na Moravě vlajku také neuvidí. 
„K akci jsme se přidali 
v minulosti. Letos vlajka nebude, protože máme permanentně vyvěšenou státní a obecní vlajku a na další není místo. K Moravě se ale hlásíme," sdělil rychnovský starosta Milan Hána.