Začali přemlouvat občany, aby napojili domácnosti na plyn. Podmínku ovšem obce nesplnily. Svazek čtyř vesnic na Poličsku musí vrátit zhruba dva a půl milionu korun. Zastupitelé nyní požádali stát o splátkový kalendář a čekají na schválení.

Plyn? Nezájem

Zřejmě v nejhorší situaci se ocitla Oldřiš, protože by měla vrátit nejvyšší částku. „Je to pro nás velký problém. O konečné částce jsme ještě nerozhodli. Zájem o připojení na plyn mezi lidmi nebyl velký, i když jsme nabízeli bezplatné půjčky,“ uvedl starosta Jiří Jílek. Obce čekají na stanovisko Státního fondu životního prostředí, který požádaly o splátkový kalendář.

V Borové už vědí, že z rozpočtu odečtou asi šest set padesát tisíc korun. „Pokud nám stát dovolí částku rozdělit minimálně na tři roky, situaci zvládneme. Nemyslím si, že by nás vracení dotace zruinovalo,“ sdělil borovský starosta Milan Nespěšný. Ve vesnici s tisícovkou obyvatel využívá plyn asi čtyřicet procent domácností. Podobná situace je rovněž v Širokém Dole. Starosta Václav Vopařil je přesvědčený, že splácení vesnici nepoloží. „Vracet státní peníze považuji za to nejhorší, co se může obci přihodit. Využili bychom je určitě lépe. Zájem lidí o plyn silně ochladl, když se začal zdražovat. Lidé si pořídili často elektrické sporáky,“ vysvětluje Václav Vopařil.

Do svazku obcí patří ještě Telecí. To do hromady dvou a půl milionů korun přihodí asi sto čtyřicet dva tisíc korun. „Částka je to sice poměrně vysoká, ale ostatní vesnice jsou na tom hůře,“ dodává starosta Jaroslav Šimon. Podobné problémy možná v budoucnu čekají i další vesnice ve svitavském okrese. V Horním Újezdu získali dotaci čtyři miliony korun. A předloni také výjimku od ministerstva životního prostředí stejně jako Vendolí u Svitav.