Mikulášský vlak vyrazil v sobotu na svoji tradiční jízdu mezi Chocní a Litomyšlí. Stejně jako v předchozích letech, tak i letos vyjel v čele soupravy výjimečný a dnes již historický exponát, parní lokomotiva s označením 423.009. Ale není to jen tak ledajaká lokomotiva. Tahle se totiž jmenuje Líza a pochází z letohradského depa.

Nostalgie

„V minulém roce bylo počasí takřka dokonalé a naštěstí se vydařilo i letos. Škoda jen, že nebyl sníh. Vypadalo by to totiž lépe, vánočněji," posteskla si Lenka Žáková z Proseče, která přijela se svojí rodinou jen několik minut před samotným příjezdem vlaku. Dětem zase udělaly radost sladkosti, které dostaly za odměnu od Mikuláše. Příjemnou předvánoční atmosféru si tak užili všichni příznivci parních lokomotiv a nadšení fotografové si za odměnu mohli pořídit krásné snímky s nádechem nostalgie.

Největší účasti se těšil, stejně jako v roce minulém, především odpolední vlak. Jeho příjezd navíc nečekaně zpestřila skupinka členů Veterán klubu Litomyšl. „Dopoledne jsem uslyšel zahoukání vlaku, a tak jsem si řekl, že tuto jedinečnou příležitost nemůžeme nechat bez odezvy. Domluvil jsem se tedy narychlo s kolegy, že bychom na litomyšlské nádraží vyrazili v našich historických vozech a dobových kostýmech. Auta jsme už sice měli většinou zazimovaná, ale pro tuto příležitost jsme je znovu zprovoznili a vyrazili přivítat odpolední vlak," uvedl místopředseda klubu Jiří Flídr.

Mikulášská výprava přitom po celou dobu ochotně obdarovávala malé účastníky sladkostmi a stíhala zároveň i pózovat fotografům a kameramanům před historickou vlakovou soupravou. Mezitím, co tatínkové fotili, Mikuláš se svojí početnou družinou potěšil zase všechny hodné a odvážné děti. „Je to krásný zážitek. Jezdíme sem s dětmi každý rok a doufám, že se tu sejdeme i za rok," řekl Martin Dostál, který do Litomyšle přicestoval se svými syny až z Chrudimi.

Nutno dodat, že tento rok vyjel mikulášský vlak nejprve na litomyšlskou lokálku, teprve o týden později vyrazí do Dolní Lipky. Historická mašinka Líza se totiž z důvodu dlouhodobé neschopnosti lokomotivy s označením 310.922 střídá v tomto období právě na těchto dvou tratích.

Víkend s párou

O den později, tedy o první adventní neděli, pořádal také Chornický železniční klub tradiční Mikulášskou jízdu zvláštního vlaku. Bylo to na trase z České Třebové přes Skalici nad Svitavou a Chornice zpět do České Třebové. „Vlak vedla parní lokomotiva s označením 423.009 z roku 1922," uvedl jednatel Chornického železničního klubu Marek Říha.

Historickou soupravu sestavenou z vozů bývalé třetí třídy doprovodil nejen železniční personál v dobových stejnokrojích z třicátých let minulého století, ale především Mikuláš s čerty a anděly. Ti nadělili hodným dětem malý dárek a zlobivým pro změnu uhlí z lokomotivy.
Ve vlaku i vybraných stanicích na trase bylo možné získat originální otisk pamětních razítek.

Úspěch

Ve stanici Boskovice odbavila cestující historická osobní pokladna, která byla umístěná v čekárně stanice. Zvláštní vlak vyrazil po své osvědčené okružní trase, která zahájila svoji nostalgickou cestu v 10.45 hodin v České Třebové, dále pokračovala přes Svitavy, Letovice, Skalici nad Svitavou, Chornice zpět do České Třebové, kam se vrátila před devatenáctou hodinou.

„Byl to vskutku krásný zážitek. Jsem totiž velký fanda do parních lokomotiv a ty nikdy nezklamou," sdělil Jan Lustig, který dorazil až z Brna. Mikulášský vlak urazil během své historické jízdy úctyhodných 127 kilometrů. „Jízda se vydařila skvěle, v parním vlaku se svezlo celkem 1179 cestujících, ve zvláštním motorovém vlaku vypraveném pro návrat lidí z Moravské Třebové jich jelo 151," doplnil Marek Říha z Chornického železničního klubu.