Mají se čím chlubit

„Chceme představit veškeré projekty, které jsme zrealizovali během posledních čtyř let. Jedná se například o vybudování  sportovního hřiště, nového turistického a volnočasového odpočívadla, zrekonstruování tří obecních budov a mnoho dalších menších projektů," říká místostarosta Pusté Kamenice Jaroslav Sklenář. Tato vesnice získala v roce 2012 ocenění ve vedlejší kategorii za práci s mládeží v podobě Bílé stuhy.

Pochlubit se svou prací chtějí i v obci, která obdržela Modrou stuhu za společenský život před čtyřmi lety. „Dva roky jsme se soutěže neúčastnili. Protože jsme něco zbudovali, tak to chceme zúročit," míní starosta Biskupic Dalibor Šebek.

Trochu odlišnou motivaci mají v Osíku, který získal Zlatou stuhu za krajské vítězství v roce 2008. „Naše obec kandiduje, protože nás zajímá odborný názor komise a pohled na obec jako celek, co jsou naše silné stránky a co naopak zlepšit. Zajímavá je také konfrontace s ostatními obcemi," odpovídá na otázku kandidatury starosta Karel Rothschein.

První a samozřejmou věcí je podání přihlášky včetně příloh. Dále je potřeba připravit dvouhodinovou prezentaci. Tento úsek považuje Jaroslav Sklenář za velmi krátký a proto si v Pusté  Kamenici připravili novinku. „Natočili jsme patnáctiminutový film. V něm představujeme i odlehlejší místa naší obce a hlavně kulturní a společenský život,"  vysvětluje místostarosta.

S přípravou pomáhají nejen zastupitelé, ale i členové spolků a zaměstnanci obce. Časově je vše náročné. „Dá se říci, že se připravujeme prakticky pořád neustálým zvelebováním vesnice," souhlasí  starosta Biskupic.

„Snažíme se udržet kredit, který obec titulem získala. Dbáme více na urbanismus a spolupracujeme s architekty," dodává starosta Osíku.

Prestiž i finance

motivace pro účast v soutěži? Kromě zvýšení prestiže to jsou nemalé dotace, které se za vítězství  v jednotlivých kategoriích pohybují v řádech statisíců. Nezanedbatelná je i otázka prestiže. Své o tom ví v Osíku. „Obec absolvovala „audit", získala kredit a lépe  se „prodává", shrnuje výhody ocenění v soutěži, které se v celé republice účastní tři sta šest obcí.