Největším překvapením pro mnohé je, že místo radního nezbylo na ČSSD, která skončila na třetím místě. Ještě minulý týden tomuto faktu nic nenasvědčovalo. „Na nabídku jednoho zástupce v radě města jsme reagovali návrhem, že sociální demokracii bude ve vedení města zastupovat Dana Kmošková, která ve volbách získala z kandidátů ČSSD nejvíce hlasů. Návrh však nebyl akceptován a odmítnuti jsme byli i s návrhem jiného kompromisního řešení. Na důvody je třeba se ptát našich partnerů," vyjádřil se Marek Novohradský z ČSSD.
Proč byla jednání tak dlouhá, není pochyb. Vítěz voleb Radomil Kašpar (KDU-ČSL) vyjednával o široké koalici. Úspěch se mu podařil částečný. V radě města bude zastoupeno pět politických subjektů z devíti, které kandidovaly v komunálních volbách. „Byla to pro mne zajímavá zkušenost. Jsem rád, že to mám za sebou. Širší koalice nebyla možná, protože v závěru jednání převážila politika nad věcným řešením," vysvětlil Radomil Kašpar.
Koncem týdne bude jasné, kdo jmenovitě usedne do rady města a podepsána by mohla být i koaliční smlouva. Ustavující zastupitelstvo, kde bude zvolen starosta a další radní, se bude konat 5. listopadu.
Během jednání o tom, kdo bude starostou a místostarostou, se ozývaly hlasy, které přisuzovaly vítězství současnému starostovi Michalu Kortyšovi. Jeho strana sice nezískala nejvíce hlasů, ale on sám jich měl ze všech kandidátů nejvíce. „Podpora voličů mě těší. U nás je ale nepsané pravidlo, že strana, která získá nejvíc procent, má starostu. Politická kultura by se měla ctít a ODS s tím nemá problém," řekl k danému tématu starosta Michal Kortyš.
Během jednání panovala shoda v tom, že jde všem především o blaho města. Jaký je tedy největší úkol na další čtyři roky s obměněným vedením města? „Litomyšl by se příští čtyři roky měla zaměřit na opravy svého majetku v hodnotě 2,5 miliardy korun. Dosud město dávalo na jeho obnovu dva až tři miliony korun ročně. Částka by se měla až ztrojnásobit," prozradil Radomil Kašpar, který by se podle všeho měl stát novým starostou Litomyšle.