Jakub Havran z Litomyšle se mezi nejlepší juniory probojoval přes tři mezifinálová kola z šedesáti účastníků. Získal sice „bramborovou“ medaili, ale mezi mladými kuchaři z interhotelů se rozhodně neztratil.
„Nejobtížnější bylo plánování času. Během čtyř hodin jsem musel servírovat předkrm. Na přípravu hlavního chodu a moučníku bylo po čtyřiceti minutách. Navíc jsem se musel domlouvat s dalším soutěžícím, kdy kdo z nás bude používat jaké zařízení,“ vysvětlil student třetího ročníku Jakub Havran. Před vlastním kláním si přípravu terinky z uzeného pstruha v tomatovém želé jako předkrmu, filetu z telecí svíčkové s křenovou krustou a králičím hřbetem s žemlovkou jako hlavní chod Jakub Havran vyzkoušel pod vedením mistra kuchaře Václava Šmerdy. Také při tréninku výroby moučníku, kterým byl tvarohový koláč s marcipánovou drobenkou, pracoval pod vedením odborné učitelky Ludmily Dittrichové.
„Zúčastnili jsme se této soutěže poprvé. Všichni nás od toho zrazovali, jelikož je velmi složité se na ni připravit,“ řekl ředitel školy Boris Preissler. Nejen, že všichni soutěžící musí použít zadané suroviny, mezi které tentokrát patřila majoránka, křen, mák, hřebíček, pstruh a králičí ledvinky. Bylo třeba, aby si účastníci do Prahy přivezli i vše ostatní. Ani žádnou část pokrmu si nemohli předem připravit. Podle pedagogů tak jde každý účastník této soutěže s vlastní kůží na trh. To je ale na druhou stranu velmi dobrá průprava do profesního života těch, kteří se gastronomii chtějí věnovat na profesionální úrovni. Jakub Havran z Litomyšle má zatím na této cestě dobře vyšlápnuto.
„Když jsem se hlásil ke studiu kuchařského oboru, přál jsem si, abych jednou mohl vařit třeba na zámořském parníku,“ uvedl Jakub Havran. V současné době tak sbírá zkušenosti při soutěžích nebo při vaření ve dvou restauracích v Litomyšli.