Výsledky
1. místo
Josef Jirmásek

2.místo
Pavel Marek

3. místo
Josef Štěpánek

Ten v pořadí zatím poslední se v kulturním domě v Sebranicích konal v sobotu.

Zábava pro muže

„Všechno začalo na popud kulturní komise, aby se v obci konalo co nejvíc akcí. Organizujeme akce pro ženy, akce   pro děti, ale pro muže nic nebylo. Právě pro ně tedy máme mariáš," přiblížil myšlenku turnaje organizátor Pavel Kučera.

Skutečně u všech stolů v sále seděli jen muži. „Ženu tady žádnou nemáme, ale samozřejmě by jako hráčka byla vítaná. Nevím, čím to je, neměli jsme je tady snad na žádném ročníku. Zase tolik jich nehraje," připustil Pavel Kučera.

Záliba na celý život

I tak se letos sešel velký počet hráčů. Celkem jich po čtveřicích za stoly posedalo šedesát čtyři, převážně z okolí. Nejdál na turnaj putoval hráč z Pardubic. Tomu nejstaršímu pak bylo osmdesát šest let. Do jednoho se shodovali, že mariáš je výborná zábava. „Je to typická česká hra. Všechny se od ní odvíjí. Kdo umí mariáš, umí všechno," konstatoval Václav Sejkora. Mariáš prý hraje už od dětství stejně tak jako další z hráčů. „Hraji ho už od základní školy. Naučil mě ho učitel ruštiny, když jsme s ním o velké přestávce chodili hrávat karty," prozradil Jiří Fajmon.

Podle pořadatele je na mariáši nejzajímavější, že každá hra je jiná. „Přijdou vám trumfy, tak se hraje hezky, nepřijdou, tak je člověk smutné. Chvíli se daří, chvíli se nedaří. Je to zábava úplně ideální," popsal Pavel Kučera.

Hráči se měli o co snažit. Nejenom že si dobrou hrou mohli přijít na pár desetikorun. Ale z hlavní ceny se doslova sbíhaly sliny na jazyku. „Nejzajímavější cena je domácí uzená kýta," prozradil Pavel Kučera.