Kolem výstavby městských bytů na Bezručově ulici a jejich případném pronajímá je stále poměrně nejasno. Přestože už radní i zastupitelé mají představu o tom, v jakém režimu budou postavené, řešit se bude právě výběr potencionálních nájemníků.

„Do této doby registrujeme spoustu žádostí. Máme od lidí k dispozici kolem osmdesáti dotazníků týkajících se bytů," uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů (ODS). „Zároveň jsem překvapený, kolik lidí má zájem o velké byty," dodal. Právě dotazníky radnice zjišťovala zájem o byty mezi obyvateli.

Město chce právě novými byty přilákat další potencionální obyvatele, kteří by do města přišli, nebo udržet mladé lidi v Poličce. Doposud ovšem nezná konkrétní počty bytů k prodeji, či budoucích pronajímaných bytů. „Necítím se šťastný z toho, že stále nevíme, kolik toho prodáme, a zda budeme pronajímat, nebo ne. A nesedí mi úplně ani způsob zjišťování zájmu. I když chápu, že se najde hodně lidí, kteří si budou chtít pořídit velký byt za poměrně dumpingovou cenu," nechal se slyšet zastupitel Jan Jukl (ČSSD), jenže si zároveň myslí, že o byty postavené takřka „za hubičku" potom bude obrovský zájem.

„Zároveň si neumím představit, jak to budeme vybírat, kdo si byt koupí a kdo ne," krčí rameny. Jukl je přesvědčený, že Polička by se měla připojit k dalším městům, které postaví a následně prodají byty se ziskem. „Ujíždí nám v tom vlak. Měli bychom spíše dělat nájemní byty, stavět menší byty, které jsou potřeba a nikoliv stavět drahé velké byty lidem, kteří na to mají peníze a prodávat jim je ještě levněji a ještě pod cenou, než je normální tržní cena.

Starosta Jaroslav Martinů však kontroval, že si nemyslí, že by Polička stavěla byty levně a následně je prodávala za dumpingovou cenu. Faktem je, že už parcely pro rodinné domy v téže lokalitě prodávalo za výhodné ceny. „Měli jsme i parcely prodávat se ziskem? Vždyť přece i v mnoha jiných městech se prodávají s nižší cenou," uvedl s dodatkem, že má naopak obavu z toho, aby Polička neprodávala byty vyšší ceny, než původně pro zájemce chtěla.

Vedení města se také hájí tím, že za posledních několik let i díky průzkumům získalo představu o tom, jaká je pro obyvatele přijatelná prodejní cena i rozměry bytů.

„Šlo o předběžný průzkum zájmu a potřeby lidí. Průzkum vypadá dobře, požadavků je zatím bohužel hodně," přidal se další zastupitel Jiří Hejtmánek (KSČM). „Na druhou stranu kritéria by měla být jasná. Upřednostnit rodiny s dětmi, obyvatele Poličky. Postup je dobrý, jen je potřeba si vše vyhodnotit," připomíná. Polička má v Bezručově ulici v plánu vybudovat dva moderní bytové domy s kapacitou 48 bytů.