Lidé už několik let čekají na plavecký bazén. Zatím totiž jezdí do okolních měst. „Projekt zpracovává architekt Antonín Novák z Brna, který vytvořil známý moderní plavecký areál Kraví Hora v jihomoravské metropoli,“ uvedl místostarosta Vladimír Novotný.

V Litomyšli postaví bazén na místě dnešních tenisových kurtů u koupaliště. „Doplní sportovní areál na Černé hoře. Počítáme s bazénem dlouhým dvacet pět metrů s šesti drahami, vířivkou, tobogánem i párou,“ přibližuje Michaela Severová z odboru kultury a cestovního ruchu litomyšlské radnice. Náklady na výstavbu dosáhnou asi sto dvaceti milionů korun.

Nahrávací studio

Přestavba čeká i hudební klub Kotelna. „Z kina Sokol máme výpověď. Navíc objekt není města a do cizího majetku investovat nebudeme,“ říká Michaela Severová. Kotelna u hlavní silnice dozná velké změny. Zastupitelé počítají, že zde vznikne promítací sál pro osmdesát lidí, nahrávací studio a další klubovny. „Koncerty a menší divadelní představení v Kotelně zůstanou,“ dodává Novotný. Náklady na úpravu odhadují radní na padesát dva milionů korun.

Se sportovním a kulturním vyžitím souvisí také kvalitní služby pro turisty. Proto plánují v Litomyšli modernizaci autokempu, který přejmenují na Černou horu, a nové ubytování na zimním stadionu.