Silnice I/43 je hlavní spojnicí východních Čech s Brnem. Svitavy patří k neproblematičtějším místům na trase. O stavbu obchvatu usilovalo šest firem, s nejnižší cenou 786,9 milionu korun za téměř deset kilometrů nové silnice přišlo sdružení firem Eurovia a M-Silnice.

„Se zahájením stavby počítáme na konci letošního roku,“ řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Již jsme psali:

"K vypsání soutěže na zhotovitele stavby došlo 10. 3. 2021. Jakozákladní lhůta pro podání nabídek bylo stanoveno datum 11. 5. 2021. Kvůli dodatečným dotazům uchazečů ale byla lhůta prodloužena do 17. 8. 2021. Podáno bylo šestnabídek. Hodnotící komise nyní prověřuje reference a cenové nabídky jednotlivých účastníků výběrového řízení."

Ředitelství silnic a dálnic, 17. 8. 2021

Hotovo má být v roce 2023. Nic ale nejde bez komplikací. Tendr na stavbu obchvatu totiž napadla jedna firma. Té se nelíbí, že během výběrového řízení byla zkrácená doba výstavby na rok a půl. „Podle té společnosti se jedná o velký zásah. Ta firma přitom nakonec ani nabídku nepodala,“ podotkl Šimek.

close Ředitelství silnic a dálnic vypsalo tendr na obchvat Svitav. info Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková zoom_in Trasa obchvatu kolem města.

Nadále pokračuje hodnocení vítězné nabídky. „V současné době probíhá ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže šetření podaného návrhu. O komplikaci je předčasné hovořit,“ poznamenal mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. Zdržení stavby podle něj rozhodně nehrozí.

Stavba stále čeká na stavební povolení. Ředitelství silnic a dálnic má vykoupeno 98 procent potřebných pozemků, zbývá získat 25 parcel. Ve dvou případech běží proces vyvlastnění.

Projeďte se už nyní, v předstihu, po budoucím obchvatu ve videovizualizaci:

| Video: Youtube

Přeložka silnice I/43 uleví motoristům a hlavně lidem, kteří bydlí v těsné blízkosti hlavního tahu. Stávající silnice I/43 navíc vede úzkými a nízkými podjezdy pod tratěmi Brno – Česká Třebová a Žďárec u Skutče – Svitavy. Podjezdy jsou vedené jako dopravní závada. Nová silnice se s tratěmi vůbec křížit nebude.

Obchvat Svitav je navržený v délce deset kilometrů. Jeho součástí je osm mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn.

close Infoleták ŘSD o obchvatu Svitav, srpen 2021 info Zdroj: ŘSD zoom_in Infoleták ŘSD o obchvatu Svitav, srpen 2021