Moderní kostel v sousedství rušné pětatřicítky byl v sobotu odpoledne slavnostně otevřen. Symbolickou pásku přestřihly děti.

Deset minut zněly v sobotu Litomyšlí zvony všech kostelů. Jako by mezi sebou vítaly nový kostel Církve bratrské. „Byla to náročná, trnitá cesta. Řekl bych, že není koruny bez kříže. Občas mi to zvedlo tlak, ale ta radost z kostela vše přebíjí. Je to úžasné,“ řekl kazatel Daniel Smetana. Dva roky práce a hlavně shánění peněz. V době ekonomické krize to nebylo nic lehkého. Přesto v sobě lidé našli hodně solidarity. Pomáhali věřící, lidé z Litomyšle se zapojili do sbírek, peníze přišly od nadací, z kraje i z Evropské unie. „Přiznám se, že několikrát nastal okamžik, kdy jsem si myslel, že jsme možná neudělali dobře. Ocitl jsem se také v situaci, kdy jsem si říkal, že snad odejdu i z Litomyšle. Nakonec jsem se ale zvedl ze dna a šel jsem dále. Asi to k takovému dílu patří,“ dodal kazatel, kterého hodně povzbuzovala manželka s dcerou.

V roce 2008 možná církvi nevěřil ani starosta Michal Kortyš. „Postupně jsem ale zjišťoval, že to opravdu myslí vážně,“ uvedl Kortyš. A nakonec to byl právě on, kdo při sboru stál. Zastupitelé tehdy schválili převod pozemku po kolaudaci kostela a letos také příspěvek na dostavbu. Kostel totiž město využije jako rozlučkovou síň, která nyní v Litomyšli schází.

Nový kostel Církve bratrské se má stát místem setkávání lidí. V kostele se nachází sál asi pro sto padesát lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím. Ve druhém podlaží je byt kazatele. Uskuteční se tady nejen pravidelné bohoslužby, ale také přednášky, výstavy, vzdělávací akce nebo divadla.

Svatostánek u I/35

Stavbu navrhl architekt Zdeněk Fránek v duchu funkcionalismu a podle biblického žalmu „Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost“. Kostel v podstatě vymyslel podle skládačky z papíru, origami. Neobvyklý vzhled kostelu dávají střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. To vše má v sobě symboliku, jako by člověka vedla k vyššímu poznání. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svahu a odhlučněná, takže ruch z pětatřicítky v kostele není slyšet. Kostel se zařadil mezi moderní stavby v Litomyšli. „Jako se chodí lidé dívat na Santiniho, přál bych si, aby další generace chodily i na mne,“ řekl architekt, který kostel pro Církev bratrskou navrhl i do Černošic u Prahy.

Na výzdobě interiérů pracovali nejlepší čeští výtvarníci. Karel Malich je autorem kazatelny, stolu Páně a plastiky. „Měl jsem kruh bílý a černý, takový dvoukruh. Bílá s černou jsou na sobě. Bílá je světlo, které překrývá tmu,“ přiblížil plastiku Karel Malich. Přední český sklář Václav Cigler navrhl pro kostel skleněný kříž, který se nachází na nejvyšším bodě střechy. Měří skoro dva metry a váží dvě stě kilogramů.

Chybí židle

Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli je sice otevřený, včera se tu uskutečnila i první bohoslužba pro veřejnost, ale práce rozhodně nekončí. Schází totiž vybavení kostela. Hlavním problémem jsou židle. Zatím je má církev vypůjčené od Smetanovy Litomyšle, ale pouze do příštího ročníku festivalu. „Musíme koupit židle, to je položka asi za dvě stě tisíc korun. Zatím není ani vybavená kancelář kazatele. A navíc splácíme dluh sedm milionů. Jde o bezúročnou půjčku,“ vysvětlil kazatel Daniel Smetana.

A ještě jeden symbol, kromě kříže, bude kostel mít. Už na jaře by se i z tohoto svatostánku měl rozeznít zvon. Na jeho podobě pracuje další významný výtvarník, a to Federico Díaz, který je mimo jiné autorem Kopalova památníku Dvojhvězda.

Otevření kostela je bezesporu historickým okamžikem. Ve svitavském okrese ale rozhodně není ojedinělým. Před šesti lety byl otevřen a vysvěcen kostel Boží lásky v Budislavi. V současné době vrcholí výstavba pravoslavného kostela ve Svitavách nedaleko vlakového nádraží.

Primabazar pro kostel

Výstavbu nového kostela Církve bratrské podpoří již potřetí benefiční Primabazar. I letos můžete levně nakoupit originální dárky. V Lidovém domě právě dnes začíná oblíbený bazar. Dnes a zítra od 9 do 18 hodin se přijímají věci do prodeje. Od středy až do pátku můžete nakoupit a podpořit tak kostel. Z výtěžku chtějí představitelé církve nakoupit židle do kostela. Neváhejte, doslova za pár korun totiž můžete pořídit porcelán, knihy, hračky, sběratelské předměty, lyžařské vybavení a mnoho dalších věcí.