Nahradit by měl stávají dva domovy a nabídnout obyvatelům bydlení na úrovni. Cena by se měla pohybovat kolem osmdesáti milionů korun.

„Tento nový domov nemá navyšovat kapacitu lůžek. Jedná se o modernizaci a nahrazení stávajících prostor, které máme. To je v současnosti osmdesát lůžek," vysvětlil místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Sloučení služeb do jedné budovy přináší řadu výhod. Město ušetří hlavně na penězích. „Úspory jsou zejména v oblasti personální. Pracovníci nebudou na dvou místech, a když sloučíme veškeré služby do jedné budovy, tak ušetříme i za energie," řekl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Tento krok se zdá s ohledem na budoucnost jako prozíravý. Je totiž možné, že stát převede povinnost starat se o domovy důchodců na samosprávy. Už teď totiž klesají dotace na provozní náklady.

„Počet obyvatel stagnuje a lidí vyššího věku v Litomyšli přibývá. Podporuji proto výstavbu nového domu pro seniory," sdělila ředitelka centra sociální pomoci Terezie Šmolíková. Ta také doporučuje, aby v budoucnu došlo k rekonstrukci stávajících dvou budov, aby mohly sloužit starým a potřebným lidem.

To je však otázkou pro budoucí zastupitelstvo, které vzejde z voleb.

Rodinné bydlení

Zadání, které dostali, má jasné parametry. „Návrhy by měly obsahovat řešení novostavby s minimálně šedesáti jednolůžkovými pokoji se sociálním zařízením. Celková kapacita musí být minimálně pro osmdesát osob. Součástí bytů bude i kuchyňský kout a základní nábytek. Základem je, aby vzniklo místo s domácím prostředím," popsal základní parametry bydlení Antonín Dokoupil, pracovník investičního odboru městského úřadu.
Zajímavostí určitě je, že byty nebudou mít balkony ani lodžie. Přednost dostane bohatší prosklení, francouzská okna a venkovní terasa, případně zimní zahrada.

To však nejsou jediné požadavky ze strany města. Architekti by také měli vyřešit, jak zabezpečit soukromí důchodců a zároveň jim vytvořit místa, kde se mohou scházet a žít společenským životem. S tím souvisí i venkovní pobytové plochy s odpovídajícím množstvím zeleně. „Od doby, kdy jsme na tomto záměru začali pracovat, se nám podařilo vykoupit další pozemky. Novostavba tedy bude moci být navržena velkoryseji, než to bylo v původní studii," dodal pracovník městského úřadu.

Vize jsou to krásné, ale chybí to zásadní, a to jsou peníze. Potřebné miliony Litomyšl nemá. „Dotační tituly nejsou. Zatím děláme soutěž, ze které bude návrh a následná vizualizace stavby. Pak nám nezbývá, než čekat na stát, zda projekt podpoří," sdělil Radomil Kašpar.

Velký zájem

Jasno však mají v Litomyšli o jedné věci. Soutěžních návrhů, ze kterých vybere odborná komise tři nejlepší, se sejde dostatek. Zájem o soutěž je mezi architekty veliký. „Přihlásilo se sto třicet architektonických týmů, které si vyžádaly podklady k projektu. Očekáváme velké množství návrhů," sdělil starosta Litomyšle Michal Kortyš. Výsledný počet však bude rozhodně nižší. O tom svědčí zprávy z městského úřadu. Někteří už dali dopředu vědět, že se soutěže nezúčastní.

Architektonická soutěž bude mít podobná pravidla jako v případě projektu proměny nábřeží řeky Loučné. Z došlých návrhů vybere komise složená z architektů a zástupců města tři nejlepší. Z těch pak vzejde vítěz, který by měl svůj návrh zpracovat do podoby projektu. Jejich jména budou jasná na konci srpna.

Ti nejlepší se dočkají od města i finanční odměny. „Náklady na soutěž jsou alternativou za náklady na studii, kterou bychom stejně platili," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.