Nejen že do paláce, který daňové poplatníky přijde na 1,5 miliardy korun, zatéká a praskají v něm zdi; Úřad pro hospodářskou soutěž navíc začal řešit kauzu nápadně předraženého nábytku a vybavení pro krajskou honoraci.

Posuďte sami.

Například jen za nábytek do pracovny hejtmana zaplatí daňoví poplatníci 2,3 milionu korun. Právě bývalý hejtman Pavel Bradík, který kritizovanou přestavbu bývalého pivovaru na luxusní Regiocentrum prosadil, se stal prvním „nájemníkem“ kanceláře.
Mobilní vybavení pracovny ředitele krajského úřadu je dokonce ještě o pár desítek tisíc korun dražší. Za nábytek do kanceláří osmi krajských radních pak zaplatíme 6,5 milionu korun. To je 800 tisíc za každého radního.
Především ale při zevrubnějším prozkoumání jednotlivých položek je zřejmé, že nábytek rozhodně nebyl pořizován při slevových akcích hypermarketů.
Dali byste například za konferenční stolek o rozměrech 120 krát 60 krát 45 centimetrů 84 560 korun? Krajští politici ano. Z cizího, tedy daňových poplatníků, krev neteče. Stojanové hodiny „Gočár“ stály 105 tisíc korun. Hejtmanova pracovní židle na kolečkách 51 282 korun, křeslo 160 944 korun. Tak by se dalo pokračovat. Prostě jak v novém hradeckém Kremlu.

Bradík: Nevěřím tomu

„Já tomu seznamu nevěřím,“ reagoval včera bývalý hejtman Pavel Bradík.
Soupis nábytku byl součástí tajného dodatku smlouvy kraje s firmou Immorent, která palác vlastní a jíž kraj veškeré investice splácí. Po několika soudních přích byl kraj donucen dodatek zveřejnit.

„Jsem přesvědčen o tom, že ceny jsou nadhodnoceny a daly by se pořídit za polovinu. Zakázkou se už zabývá antimonopolní úřad,“ uvedl nový krajský náměstek Vladimír Derner. Ten byl za minulého vedení kraje v opozici a přestavbu Regiocentra tvrdě kritizoval.
„Problém je ten, že já tomu seznamu nevěřím. Je to zřejmě soubor nábytku, ale jiných věcí. Na radě, pokud si pamatuji, bylo navrhováno tento seznam skartovat a vytvořit nový. Nevěřím tomu, že by ve výběrovém řízení byl takový dodavatel vybrán. Měl by to rozklíčovat nějaký audit,“ kontroval Bradík.
O předraženém nábytku, stejně jako stavebních závadách Regiocentra, bude dnes jednat krajská vláda.
„O konkrétních opatřeních chce ale vedení kraje rozhodnout až ve chvíli, kdy bude mít k dispozici rozhodnutí antimonopolního úřadu, který se zakázkou na nábytek pro kraj zabývá. Tento verdikt by měl být znám v horizontu několika týdnů,“ uvedl mluvčí kraje Jiří Hošna.
Firma Immorent, které kraj nábytek splácí, tvrdí, že ceny schválilo bývalé vedení kraje. Mnozí však považují smluvní vztahy mezi krajem, firmou Immorent a jejich prostředníkem, krajskou Správou nemovitostí, za nepřehledné a podezřelé.