Povinnost použít na některých úsecích silnic zimní pneumatiky k poslednímu březnovému dni končí.

Ve městech i vesnicích v okrese je mnoho autoservisů nebo pneuservisů, kde s výběrem pneumatik pomohou. V „kamenných obchodech“ nabízejí většinou značkové pneumatiky, od levnějších až po ty nejdražší. Můžete také využít nákup přes internet. Internetoví prodejci poskytují různé slevy. Na internetu můžete koupit také hodně levné pneumatiky od neznámých výrobců.

Další alternativou je nákup použitých pneumatik. Hodně pneuservisů i internetových prodejců je dováží z Německa. Ať už ojeté pneumatiky koupíte kdekoliv, dejte si pozor. „Pneumatika před koupí by neměla mít žádný defekt. Je dobré si spočítat, zda se nevyplatí koupit spíše pneumatiky nové na více sezon než ojeté na jednu nebo dvě sezony,“ radí automechanik Jan Kolář.

Jedny z nejprodávanějších pneumatik „continentaly“ 195/65/R15 91H pořídíte u jednoho litomyšlského prodejce za 1504 korun. Ty samé použité koupíte za 600 korun.

Pak je další varianta koupit protektory. „U zimních pneumatik se to ještě vyplatí, ale u letních až tak ne. Když nové stojí například patnáct set a ty samé protektorované tisíc,“ dodává automechanik Jan Kolář.

Kdy je nejvhodnější přezout? Pozor, nikdy nepřezouváme na letní pneumatiky podle data v kalendáři. Pro zimní pneumatiky jsou vhodné teploty pod sedm stupňů Celsia. Pro použití letních pneumatik jsou nejvhodnější teploty nad sedmnáct stupňů. Nad touto teplotou už dochází ke zvýšenému opotřebení zimních pneumatik. „Kolem třiceti stupňů může být jízda na zimních pneumatikách na suché vozovce i nebezpečná. Obecně platí, že není vhodné spoléhat se na letní pneumatiky s hloubkou dezénu nižší než 1,6 milimetru. A podle zákona to navíc nesmí být,“ uzavírá Jan Kolář.