Nové jízdní řády, které platí od neděle, situaci ve veřejné dopravě na Svitavsku k lepšímu nemění. Některým cestujícím se nelíbí plošné rušení víkendových spojů, jiní mají výhrady k rušení vlakových i autobusových spojů o prázdninách.

Spoj nevrátili

„Kraj nám sliboval vrátit autobusový spoj, který vozil děti do školy do Rychnova na Moravě, v novém jízdním řádu není," sdělila starostka Mladějova na Moravskotřebovsku Drahomíra Lišková. Na ten čekají i starší lidé, kteří nemají auto a nemohou se tak dostat ráno k lékaři. „Zdůvodnění, že jim jede vlak, neobstojí, protože na ten musí někteří dojít pešky na nádraží až tři kilometry a to je pro seniory nepřekonatelný problém," vysvětlila starostka Mladějova.

Spokojení nejsou ani ve Vítějevsi. „O prázdninách nám zrušili večerní spoj do Svitav. Lidé jezdící tam za prací se nedostanou na noční směnu, ani z ní domů," podotkl místostarosta Josef Klemša. Nesouhlasí ani s rušením všech víkendových spojů do Svitav. „Kdo chce za příbuznými do nemocnice, musí jet autem, nebo si zajistit odvoz. Pro mnohé je to značný problém," tvrdí místostarosta Vítějevsi.

Některé školy, například na ulici Kostelní v Moravské Třebové, s novými jízdními řády problém nemají. „Už v září jsme se museli přizpůsobit a posunout začátek vyučování o pět minut, aby to všechny dojíždějící děti stihly. Dojezdy autobusů z okolních vesnic se teď neměnily," spokojeně konstatovala ředitelka školy Jaroslava Skácelíková.

Konečnou zastávka

Ve Svojanově na Poličsku ale problém s dopravou dětí do škol mají. „Některé autobusy vysadí děti v obci, kde mají konečnou a ty tam zůstanou na zastávce," sdělil starosta Svojanova Josef Gracias. Jejich rodiče se pak musejí střídat a děti na cestu do nebo ze školy vozit. „Problém mají i naši senioři při cestě k lékaři. Ráno jim nic do Poličky nebo Bystrého nejede a když musejí na vyšetření, nezbývá jim, než přestupovat," potvrdil nespokojený starosta Gracias. Zkonstatoval, že kraj pro ně základní dopravní obslužnost zatím nezajišťuje.