Diskuze okolo parkování v centru města nabírají na síle. Proti sobě stojí obchodníci, radní i obyvatelé města. A řešení? Všichni doufají, že kompromis bude výsledkem prosincového jednání zastupitelů.

Zatímco živnostníci bojují za každé parkovací místo, někteří lidé naopak vidí v množství automobilů na náměstí velký problém. Rozhořčení v nich vyvolal také odpor proti výstavbě kašny. Ne všichni lidé v Litomyšli stojí na straně podnikatelů. „Potěšilo mě, když jsem se dozvěděl o úmyslu radních, že vrátí na náměstí kašnu. Ale pak mě doslova zvedlo ze židle, když jsem slyšel, že by kvůli ní zaniklo asi osm parkovacích míst. Jestli ubyde deset nebo dvacet míst pro auta, je malichernost,“ říká Petr Dvořák z Litomyšle. Věří, že se dočká nejen kašny, ale také většího počtu laviček, odpadkových košů nebo čistých a osvětlených podsíní.

Podle posledních jednání má v centru zaniknout maximálně šestnáct míst. Členové občanského sdružení Patriot nehodlají o místa licitovat. „Na náměstí je míst málo, protože aut přibývá. Myslím, že by s námi měla radnice diskutovat o nových opatřeních. Vždyť v centru je přibližně 230 podnikatelských subjektů, v nichž pracuje asi 850 lidí,“ uvedl před časem člen Patriotu a živnostník Radek Pulkrábek.

Zúžené podloubí

Jenže možná právě nové občanské sdružení je trnem v oku některým lidem. „Poslední dobou se mi zdá, že si místní podnikatelé chtějí zřídit jakýsi stát ve státě. Mrzí mě, že jim radní postupně polevují,“ dodává Petr Dvořák. Poukazuje současně i na jiné problémy v centru, jako je vystavené zboží přímo v podloubí nebo popelnice.
Poslední slovo padne za měsíc na jednání zastupitelstva. „Od architektů máme zpracovaný nový návrh úprav. O studii jsme jednali s Patriotem a věřím, že vše vyřešíme v prosinci,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Zpočátku nehodlal ustupovat, ale změnu plánu vyvolaly technické potíže s klidovou zónou u sochy Bedřicha Smetany.

Máte svůj názor k parkování v centru Litomyšle? Napište nám!