Překonání několika desítek tesaných schodů je odteď pro vozíčkáře hračka.

„Díky schodolezu je litomyšlský zámek poprvé po čtyři sta padesáti letech bezbariérový," pochlubila se litomyšlská kastelánka Zdeňka Kalová.

Na zámek důstojně

Kdo by se bál, že schodolez bude trvale hyzdit historické schodiště významné památky, toho můžeme uklidnit. Jedná se pouze o jakýsi pásový podvozek, který se  jednoduše připevní ke standardnímu invalidnímu vozíku hendikepovaného návštěvníka.  Případně si může přesednout do vozíčku dodaného spolu se schodolezem.

Odpadá tak složité a mnohdy náročné vynášení vozíčkářů po jezdeckých schodech. „Umožníme jim důstojnou návštěvu zámku," konstatovala kastelánka.

Lehce, bez námahy

Je to snadné. Ovládat pásový schodolez zvládne každý. Sílu skutečně netřeba. Elektrická vychytávka jede díky pásům sama. Sama si i najede na první schod. Doprovod tělesně postiženého nemusí zvedat, jen ho lehce vede, aby jel po schodech rovně.
První patro zámku už je pak v podstatě bezbariérové a vozíčkáře v pohybu nic neomezuje.

„Hendikepovaní by se měli na prohlídku objednat předem a přijet o něco dřív,  protože cesta do prvního patra mu bude trvat déle," dodala kastelánka.

Vychytávka, která se už prohání po bočním schodišti zámku, připutovala z Itálie. Podle slov kastelánky by měla zvládnout na jedno nabití asi dvě stě jízd po schodišti nahoru i dolu.

Nezastaví ji ani staré nepravidelné schody zámku.  „Než jsme tuto speciální věc kupovali, proběhla loni v květnu zkouška, aby opravdu bylo jasné, že schodolez zvládne zdejší nerovnoměrné tesané pískovcové schody," upozornila kastelánka Zdeňka Kalová.

Kola na bílo

Výrobce schodolezu myslel i na náchylné historické plochy, proto vozíček, který zámek dostal darem, má speciální světlé pneumatiky. To aby nepoškodil podlahy nebo pískovcové arkády. Použití vlastního vozíku s klasickými černými koly ale pracovníci zámku bránit nebudou.
„Pokud návštěvník nebude řezat zatáčku na pískovcové arkádě, tak žádnou škodu neudělá a není to problém," smála se kastelánka.
Užitečná pomůcka stála sto patnáct tisíc korun. Jednou třetinou přispělo město. Přibližně čtyřicet tisíc putovalo od soukromých dárců i firem. Zbylou částku financoval zámek a Národní památkový ústav.

Individuálně

Litomyšlský zámek se díky novince stal jedním z mála v republice, který umožnil vozíčkářům bezbariérový přístup do parta.
Schodolez pohodlně a bezpečně vozíčkáře do patra vyveze. Závratnou rychlost od něj ale nečekejte. Proto je určený především individuálním návštěvníkům. „Ale až skončí revitalizace zámeckého návrší, plánujeme speciální program po bezbariérově přístupných prostorách na zámku, což  zahrnuje třeba i historické divadlo. Tyto prohlídky  budou určené i pro skupiny hendikepovaných návštěvníků," prozradila nejbližší plány zámku Zdeňka Kalová.