Původně měla být nemocnice hotová na podzim 2020. „Výstavba nové moderní zdravotnické budovy je pro nás prioritou. Děláme všechno pro to, abychom budovu postavili za řádově 150 milionů korun do konce roku 2020,“ ujišťoval ještě letos v květnu pardubický hejtman Martin Netolický.

Nyní však krajští radní mluví o tom, že stavba bude hotová až v polovině roku 2021. A o tři měsíce se posunul i termín přípravy projektu. „V současné době je předpoklad dokončení projektové dokumentace v srpnu 2019. Stavbu bychom chtěli dokončit v polovině roku 2021,“ sdělil náměstek hejtmana Roman Línek.

Příčinou mírného zpoždění, které stavba nabírá, jsou nepříznivé hydrogeologické podmínky na pozemku, kde má nová nemocnice stát. „Museli jsme zohlednit výsledky průzkumu, ze kterého vyplývají možnosti založení objektu a způsob likvidace dešťových vod v rámci předpokládaného staveniště,“ upřesnil hejtman.

Neočekávané komplikace, které odhalil inženýrskogeologický a hydrogeologický průzkum, stavbu rovněž prodraží. „Objekt bude nutno založit na pilotách a dále bude například nutné odvádět dešťovou vodu do kanalizace,“ dodal Netolický.

Původně neměla investice kraje do nové nemocniční budovy v Moravské Třebové překročit 150 milionů korun bez DPH. Na červnovém jednání moravskotřebovského zastupitelstva, kam přijel hejtman projekt osobně představit, nechtěl Martin Netolický o jakémkoliv, byť sebemenším, navýšení finančních prostředků na stavbu ani slyšet.

Dokonce nevyloučil možnost, že pokud by zastupitelé města, které do projektu bezplatně vkládá pozemek po zbourané dětské nemocnici ve Svitavské ulici, převod neodsouhlasili, nemusela by taky moderní budova v Moravské Třebové vůbec vyrůst.

Navýšení investice o 50 milionů zdůvodňuje kraj změnou projektu k lepšímu. „I přesto, že se může zdát částka 200 milionů jako vysoká, tak se jednoznačně jedná o navýšení komfortu jak pro pacienty, tak personál a zdravotnickou záchrannou službu,“ vysvětlil hejtman Netolický. V čem konkrétně se komfortnější řešení projeví, upřesnil krajský zdravotní rada Ladislav Valtr: „Devadesát lůžek léčebny dlouhodobě nemocných bude umístěno na jednom patře. Díky úpravám bude většina pokojů pro dva pacienty s tím, že sociální zařízení bude společné v rámci jedné buňky pro dva sousední pokoje. Jednolůžkové pokoje budou k dispozici pro vážně nemocné pacienty. Nově u nemocnice přibudou parkovací místa.“ Těch by mělo být devětapadesát.