Jedno vyroste ve Svitavách a o dalším uvažují v Moravské Třebové. Lidé věří, že jim přinese rovněž pracovní místa.

Příležitostí pro nezaměstnané ve svitavském okrese moc není. Naději ale nabízejí obchodní řetězce, které rozšiřují svoji síť. Moravskou Třebovou si vyhlédl jeden z nich. „Objevují se zástupci developerských firem a sondují možné lokality pro přípravu výstavby supermarketů různých obchodních řetězců,“ sdělil Josef Ošťádal, starosta Moravské Třebové. To ale samozřejmě není jen jejich záležitost. „Někteří nechtějí ani sdělit, jaký obchodní řetězec zastupují, ale jsou i tací, kteří to sdělí. V jednom případě se v současné době jedná o společnost Tesco. Ale zástupci tohoto řetězce na jednání zastupitelů ještě přímo nikdy nebyli,“ dodal Josef Ošťádal.

V současném období finanční a ekonomické krize není zájem tak silný, jako byl před půlrokem. Developeři zřejmě nyní spíše váhají a čekají na zlepšení ekonomické situace.

Obyvatelé regionu s vysokou nezaměstnaností by ale nový supermarket uvítali. „Jsem už delší dobu bez práce a nemohu sehnat nové zaměstnání. Myslím, že ve velké prodejně bych uplatnění našla,“ říká Lenka Novotná.

Jako lokalita, kde by mohl případně stát supermarket ve Třebové, připadá v úvahu oblast západně od města směrem na Svitavy naproti průmyslové zóně. „Jednání jsou však na počátku,“ uzavírá moravskotřebovský starosta. Uvažované parcely nejsou v majetku města, ale podléhají schvalovacímu procesu změny územního plánu města, což není podle Josefa Ošťádala jednoduchý proces.

Nové obchodní centrum začne investor stavět ještě letos ve Svitavách. V Litomyšli pracují lidé už ve čtyřech obchodech řetězců. Široká nabídka je rovněž v Poličce. Supermarket zřejmě vyroste také v Jevíčku.