Plánují úpravu zámeckého areálu, křížové cesty a restaurování sousoší Kalvárie. Další návštěvníky přitáhnou do regionu i Hřebečské důlní stezky.

Zastupitelé chtějí začít budovat naučnou stezku pod názvem Od renesance k baroku. „Pod tímto názvem se skrývá rekonstrukce zámeckých zahrad, ale také úpravy na Křížovém vrchu,“ přibližuje místostarosta Václav Mačát. Projekt přijde zhruba na tři desítky milionů korun. „Rozhodně chceme využít peníze z Evropské unie,“ sdělil Václav Mačát. Město by do celého projektu dalo jenom asi pět milionů korun. Zámecké zahrady se stanou nejen odpočinkovým místem, ale i jakousi cestou pro obyvatele města a návštěvníky na Křížový vrch. „Chceme při úpravách trasy spolupracovat s majitelem mlýna, který se zámkem bezprostředně sousedí,“ přiznává místostarosta. V tomto prostoru vznikne pasáž s obchůdky. „Projekt dokončujeme a koncem roku předložíme žádost o evropské peníze,“ uzavírá Václav Mačát. Využijí tak zřejmě poslední příležitost na dotace na cestovní ruch z Bruselu. Zastupitelé již schválili uvolnění sedmi set tisíc korun na zpracování dokumentace.

Nové možnosti nabídnou turistům také Hřebečské důlní stezky. Jejich realizace je rozdělená na dvě etapy. „Počítáme s vybudováním důlního muzea na Hřebči. Jihlavská štola je volná a využijeme také exponáty z důlní těžby. U bývalé vrátnice postavíme zázemí a parkoviště. Nepochybuji, že toto muzeum výrazně zvýší návštěvnost regionu a lidé tady stráví více dní,“ dodal Václav Mačát. Zastupitelé uvolnili na projektovou dokumentaci už půl milionu korun. Zastupitel Milan Stejný přesto na posledním jednání oponoval, že jde jen o další investici, která stejně návštěvníky nepřitáhne. Starosta Josef Ošťádal ale dodává, že navíc zaměstnají asi dvě osoby. Ty se postarají nejen o stezky, ale také o údržbu rozhledny. „Jsou to náklady, ale určitě se vyplatí,“ tvrdí starosta.

Nakonec ovšem nedojde zřejmě na realizaci textilního muzea, o kterém radní uvažovali. Cena objektu je pro město až příliš vysoká. Společnost Hedva totiž požaduje za budovu asi šest až osm milionů korun.


Iveta Nádvorníková, Viera Pavlasová