Lepší zázemí pro žáky základních škol i sportovce z okolí. To má přinést výstavba nové tělocvičny v areálu Svitavského stadionu, které bude muset ustoupit stávající stará hala.

„Město v letošním roce požádalo o dotaci na výstavbu centrální tělocvičny. Měla by řešit záležitost sportování ve městě, hlavně v odpoledních hodinách. Dopoledne by tam měla probíhat výuka tělesné výchovy," přibližuje záměr starosta David Šimek.

Ve Svitavách mají podle starosty některé školy problém s výukou tělocviku. Nemají totiž odpovídající prostory. „Museli jsme k této variantě přejít, protože všechna naše sportoviště jsou maximálně využita od rána až do večera. To je problém. Obzvláště v době babyboomu, kdy máme 28 až 34 dětí ve třídách. Tělocvičny dvou našich základních škol jsou velmi malé a neodpovídají standardům ministerstva školství. Z těchto důvodů město požádalo o dotaci," vysvětluje David Šimek.

Jednou ze zmíněných škol, kde mají problémy s prostorem, je podle starosty ZŠ T.G. Masaryka. Její ředitel Jiří Sehnal říká, že by nové sportoviště v budoucnosti rádi využívali. „Snažíme se dělat, co můžeme. Do naší tělocvičny se moc dětí nevejde. Zcela jistě bychom novou halu využili, rádi bychom reagovali na aktuální trendy v podpoře pohybu dětí," uvedl ředitel školy.

Celkové náklady na vybudování tělocvičny dosáhnou výše 34 milionů korun. Dotace pomůže 24 miliony. Stavět chtějí začít ještě letos, tomu však budou předcházet nutné přípravy. „Začne fáze výběrového řízení, demolice objektu a další kroky povedou k tomu, aby hala byla vystavěná do jara příštího roku," informuje veřejnost starosta.

Při stavbě chtějí použít moderní postupy, aby se následný provoz sportoviště radnici neprodražil. Počítá se i se snížením energetické náročnosti nové budovy. Stará hala je podle vedení města v tomto ohledu nevyhovující.

Pod střechou tělocvičny bude 125 metrů dlouhá atletická dráha s klopenými zatáčkami, která bude obklopovat centrální sportoviště se speciálním povrchem. „Dá se na tom běhat v tretrách i hrát florbal," dodává starosta. S tím, že by v hale uspořádali mistrovství republiky v atletice nepočítají, protože nesplňuje požadované normy. „Regionální a mládežnické soutěže tam však budou moci být," říká k plánům na novou halu za svitavské sportovce Marcela Sezemská.