Už za pár dní má začít platit nová čipová karta, na kterou by cestující jezdili všemi autobusy a vlaky jak v Pardubickém, tak v Královéhradeckém kraji. Karty by měly být jednak přenosné a fungovat jako elektronická peněženka, nebo nepřenosné na jméno.

O nových kartách nevědí lidé, ale ani na obcích. „O čipových kartách slyším poprvé. Myslím si, že o tom nevědí ani cestující," sdělil starosta Bystrého Miloslav Sejkora. Zběžné informace dostaly ještě před prázdninami jen školy. „Něco se ve škole o kartách mluvilo, ale kam si ji mám jít koupit, nevím," svěřila se studentka Zdena Kotoučková. Na kontaktních místech si o ně lidé měli žádat už od počátku srpna, ale prodej vůbec nezačal. Pardubickému kraji totiž chybí platné přepravní podmínky od organizátora regionální dopravy.

Mezi oběma kraji existuje dohoda. Ale v červenci organizátor dopravy předložil radě Královéhradeckého kraje zcela jiné podmínky a ta je schválila. Od těch, na kterých se původně kraje dohodly, se velice lišily. „Probíhá řada jednání mezi oběma kraji ve snaze sjednotit tarify, aby bylo jasné, za kolik budou cestující kartu nakupovat a zda na ní bude pětiprocentní sleva jako doposud," uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

Potvrdil, že musí dojít ke shodě také v ceně karty pro seniory a slevě na jízdné pro tuto kategorii cestujících. Školáci a studenti mají na slevu nárok ze zákona.

Čipové karty měly být původně v prodeji už od jara, ale společný projekt Královéhradeckého a Pardubického kraje dostal půlroční odklad. Kdy se rozjede, zůstává otázkou. Prozatím tedy platí stejný způsob odbavování cestujících jako doposud. Pokud si lidé nebudou chtít kupovat lístek na každou jízdu, pořídí si papírovou předplatní.