Zajít s celou rodinou a tedy i s malými dětmi na oběd do restaurace je dnes zcela běžné. Ne všichni provozovatelé restaurací s tím ale počítají. Někde se kouří, jinde nemají dětskou sedačku nebo se nedá vjet s kočárkem. Matky z rodinného centra Krůček ve Svitavách proto odstartovaly kampaň Restaurace přátelská rodině – Děti vítány. Cílem akce je vytvořit ve Svitavách síť restaurací, kaváren či cukráren, ve kterých jsou respektovány rodiny s dětmi. Ženy je následně označí samolepkou „Rodiny s dětmi vítány!“.

Pozor, přišly děti!

Matky z Krůčku oslovují rodiče s malými dětmi a současně s dotazníky obcházejí vybrané podniky ve městě. „Ptáme se rodičů, ve které restauraci, kavárně a cukrárně se s dětmi cítí nejlépe. Předpokládáme, že oslovíme minimálně sto rodičů. Všímáme si, jestli je v restauraci pro děti zázemí, zda je personál toleruje nebo dokonce vítá. Hodnotíme i to, jestli jim nabídne takové jídlo, které bude chutné a zdravé,“ sdělila Monika Čuhelová, vedoucí svitavského centra Krůček.

V některých restauracích ve městě už částečně potřeby pro malé děti mají. S dětmi počítají v čajovně i cukrárně. I Hospůdka roku 2010 čtenářů Svitavského deníku Sáhir ve Svitavách disponuje dětským koutkem. „Ale už teď víme, že to asi nikde není na sto procent. Někde nedávají obyčejnou vodu, jinde není židlička pro děti nebo se jde přes zakouřené prostředí. Čím více do toho vidíme, tím více vnímáme, že je možnost zlepšovat. Osobně to vidím jako dobrou podnikatelskou příležitost, protože rodin s dětmi je teď hodně a chtějí si mimo ostatních aktivit s dětmi jít sednout na jídlo nebo kávu,“ řekla Monika Čuhelová.

Maminky malých dětí v nedaleké Litomyšli mají vytipovaných několik míst, kde v klidu posedí a děti se zabaví. „V restauracích jsem se nesetkala s tím, že by se obsluha na děti dívala nějak špatně. Dětské koutky sice většinou chybí, ale jinak myslím, děti v restauracích nevadí,“ uvedla Petra Benešová z litomyšlského rodinného centra. V Litomyšli se rodiny s dětmi scházejí nejčastěji v restauraci u sportovního stadionu, za sokolovnou nebo v Klášterních zahradách, kde se děti proběhnou po trávníku. „Jako máma tří holek bych uvítala restauraci, kde budou děti mít možnost se zabavit v době čekání na jídlo nebo zapůjčení stolní hry a potřeb na malování. Zároveň každý rodič uvítá vyvážené a atraktivní jídlo, kdy se kuchaři podaří spojit složení, vzhled a představu dítěte. Bohužel nevím, že by taková restaurace v Litomyšli byla,“ přiblížila svoji představu Petra Benešová.

Za rok obhajoba

Kampaň svitavského rodinného centra Krůček vyvrcholí 31. května. Slavnostní zakončení a zveřejnění výsledků se uskuteční v rámci oslavy Dne dětí v sobotu 11. června. „Všechna zařízení, která budou vyhodnocena jako ta, ve kterých jsou děti vítány, označíme samolepkou. Podniky zveřejníme na webu Krůčku. Informace rozšíříme mezi rodiče a rodinná centra v celé republice. Představujeme si, že když rodina odkudkoliv bude chtít navštívit Svitavy, tak si snadno najde místo, kde se dobře nají a kde bude s dětmi vítána,“ dodala Monika Čuhelová.

Rozdáním samolepek projekt nekončí. Každý rok v květnu matky soutěž zopakují. Restaurace budou své ocenění obhajovat, protože ženy označená zařízení zkontrolují, zda dodržují kritéria.

CO VY NA TO?

Počítají hospodští i s dětmi?

Linda Vodičková, 35 let
mat. dov., Svitavy
Řekla bych, že to teprve začíná. Hodně se to ale zlepšuje. Dostává se to do povědomí. Restaurace se na to připravují. Teď momentálně je výběr zúžený. Ale když vidím, že se něco nového otevírá, tak už se s dětmi počítá.

Eliška Novotná, 30 let
účetní, Hradec nad Svitavou
Moc nenavštěvuji s dětmi restaurace. Ale myslím si, že moc připravené nejsou. Koutky pro děti chybí. Uvítala bych, kdyby tady něco bylo. Děti nevydrží chvíli sedět. Raději si seženu hlídání a jdu do restaurace sama.

Martina Jandová, 35 let
mat. dov., Svitavy
Moc nechodíme s dětmi do restaurací. Některé podniky ve Svitavách jsem navštívila a byla jsem docela spokojená. Myslím, že by restaurace mohly nabízet zdravější jídlo pro děti. Ale když chceme jít s dětmi, můžeme.

Jana Kolářová, 38 let
mat. dov., Svitavy
Jsem docela spokojená. Zatím chodíme spíše do podniků, kde se dá sedět venku. Ale můžu vyrazit na oběd s rodinou. Nepočítám s úplně zdravým jídlem v restauracích, ale dá se najít i to dobré.

Ptala se Tereza Dolinová

A jak to vidíte vy? Napište nám!

Počítají provozovatelé restaurací, že přijdou na oběd i rodiny s dětmi? Nabízejí zázemí pro děti? Napište nám svůj názor: svitavsky@denik.cz.