„Ve Svitavách se schází téměř každou noc na benzince Aral, odkud se vydávají na jízdy městem. Několikrát jsem byl i svědkem, jak mezi sebou závodí. Ulicemi se řítili rychlostí vysoko přesahující stovku,“ popisuje noční dění ve Svitavách Petr Strnad, vyznavač silných motorek.

„Přiznávám, že občas povolenou padesátku taky překročím, ale takhle bych nikdy neriskoval. Jsou to šílenci,“ vzkazuje na adresu mladých majitelů tuningových vozidel Strnad.

Problémy s automobilovými závodníky mají dlouhodobě také v Jevíčku. „Schází se přímo na náměstí a za kvílení pneumatik vyráží na závody přes město. Na náměstí přitom někdy krouží doslova s pedálem na podlaze,“ přibližuje noční dění ve svém městě starosta Jevíčka Roman Müller.

Policisté o problému ve městě vědí, ale zatím s ním nedokázali nic udělat. Údajně se ale chystá velký zátah. „Myslím, že je nejvyšší čas. Nedávno tady jedni ze „závodníků“ vletěli do stromu. Do nemocnice je přepravoval vrtulník,“ dodává starosta. „Až se jednou stane něco někomu nevinnému, zvedne se tady velká vlna nevole. Nevylučoval bych ani pomstu,“ přidává se do rozhovoru jeden z obyvatel města, který ale nechce zveřejnit své jméno.

Rychlou jízdou se baví majitelé tuningových automobilů i v Moravské Třebové. Závody se konají mezi centrem města a sousedním Starým Městem. Radní považují za nejméně bezpečnou Svitavskou ulici. Po rovné vozovce jezdí někteří motoristé i devadesátikilometrovou rychlostí. Rádi by proto v této části města nainstalovali ještě v letošním roce zpomalovací bariery.