V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo zpočátku menší, ve druhé polovině týdne potom velké množství pylových alergenů. „V nižších polohách už naplno vypukla pylová sezóna silně alergizující břízy. Nejvyšší koncentraci tohoto alergenu jsme zaznamenali v neděli," informoval Ondřej Rybníček z české pylové služby.

Poměrně hojná byla také pylová zrna jasanu, vrby, jilmu, topolu, tisu a okrasných cypřišovitých. Kvetou už také některé ovocné stromy. Podle Ondřeje Rybníčka ty ale většinou alergické problémy nevyvolávají. V nižších polohách už skončila sezona olše, ve středních polohách tento alergen ještě mohl alergickým osobám působit potíže.

Co čeká alergiky v následujících dnech? Dominantními alergeny bude stále zmiňovaná bříza, dále jasan, topol, jilm, vrba a cypřišovité.  Tedy i v následujícím období se lidé citliví na pyly neobejdou bez preparátů na alergii a kapesníků na rýmu. Vyhnout by se měli místům, kde kvetou ony břízy, ale i jasany.

„V tomto týdnu bude pokračovat plná sezóna břízy. Postupně se koncentrace tohoto alergenu zvýší i ve středních polohách. V nejbližších dnech bude břízy na celém území České republiky dosahovat vrcholu," upozornil Ondřej Rybníček. V teplejších dnech se také zvýší koncentrace pylu jasanu, jilmu a vrby, postupně bude přibývat také pylu habru. Naopak pylu topolu a cypřišovitých začne v nižších polohách ubývat.