Interna ve Svitavské nemocnici aktuálně hledá lékaře, ale hlavně primáře a jeho zástupce.

„Co bude s oddělením dál, to nikdo netuší, ale obavy má každý. Bez interny totiž nemocnice nemůže fungovat, protože je to jedno z klíčových oddělení a jiná oddělení se bez ní neobejdou. Obavy mají logicky starší lidé, kteří pomoc interny potřebují,“ vyjádřil své obavy Zdeněk Flídr.

Psali jsme již:

Nemocnice Svitavy
Interna ve Svitavách znovu bojuje o přežití. Odchází další primář

Vedení krajských nemocnic situaci na svitavské interně řeší, nabízí i náborové příspěvky novým zdravotníkům. Lékaři ovšem podle webu Nemocnice Pardubického kraje chybí nejen na svitavské interně, ale taky na psychiatrii, chirurgii nebo rehabilitaci. A podobná situace je ve všech nemocnicích v kraji. Nejvíce lékařů aktuálně chybí v Pardubicích.

Ve Svitavách kraj žádné omezování péče neplánuje. „Svitavská nemocnice je jednou z pěti nemocnic akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji a její role zůstává stejná. I když je Svitavsko nejmenší okres v našem kraji, chceme tu zachovat obě nemocnice,“ ujistila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Krize vyvrcholila v Chrudimi, kde byla interna uzavřena:

Jan Marounek se setkal se zástupci Nemocnice Pardubického kraje.
Krize na interně vrcholí, chrudimská a pardubická nemocnice má nového ředitele

Kraj navíc schválil velký projekt na modernizaci lůžkového fondu Svitavské nemocnice, který navazuje na generel rozvoje nemocnice. První práce, které se týkají sloučení jednotky intenzivní péče, už začaly. Jedná se o investici za 628 milionů korun.

„Generel rozvoje Svitavské nemocnice jsme zpracovali už na konci roku 2019. Jedná se o modernizaci části objektů lůžkových oddělení. Cílem je vytvořit moderní pavilony. Řešení zohlední požadavky nízkých provozních nákladů i bezbariérovost. Při rekonstrukci dojde k zásahu do nosných konstrukcí stávajícího objektu. V plánu je demolice starého a výstavba nového objektu,“ přiblížil plány hejtman Martin Netolický.

Ilustrační foto
Pardubičtí internisté dali výpověď z přesčasů. Kvůli náporu pacientů z Chrudimi

Už v červenci začalo slučování jednotky intenzivní péče, na tento projekt kraj získal evropskou dotaci.

Svitavskou nemocnici čekají tři etapy modernizace. Nyní jde o rekonstrukci a sdružení JIP. Na to naváže demolice starších objektů v areálu nemocnice a následně výstavba nového pavilonu, kde bude emergency, radiodiagnostika a lůžková oddělení. Ta se v budoucnu propojí s novostavbou, v níž vzniknou další části lůžkových oddělení a zároveň nové prostory dětského oddělení. V poslední fázi čeká rekonstrukce poslední objekt. Své místo v něm najde porodnice, novorozenecké oddělení nebo administrativní zázemí nemocnice. Na závěr kraj plánuje demolici zbývajících objektů, jako jsou dílny nebo budova ORL a LDN. Celou proměnu uzavřou úpravy parku.

„Navýšíme kapacitu JIP chirurgických provozů o tři lůžka ve společné hale a jedno lůžko v samostatném boxu ve stávajícím objektu. Rozšíříme i kapacitu JIP pro interní lůžka, a to celkem o tři," dodala Matoušková. Práce mají skončit příští rok v únoru.

Pardubický kraj vyhlásil výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace, aby ještě letos začala vznikat dokumentace pro stavební povolení. Vlastní zahájení stavby je reálné ve druhé polovině roku 2025.

„Podmínkou je totiž výstavba nové výjezdové základny záchranné služby ve Svitavách. Současná výjezdová základna se nachází v areálu nemocnice a její objekt musí být podle generelu rozvoje nejdříve odstraněn,“ nastínil časový plán náměstek hejtmana pro investice Roman Línek.

Nová základna ve Svitavách vznikne poblíž obchvatu města. Půjde o dvoupodlažní novostavbu se sedmi garážovými místy pro zásahová vozidla a výcvikové středisko Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Nový objekt bude sloužit pro tři výjezdové posádky.