Zastupitelé v Moravské Třebové rozhodli v pondělí odpoledne o budoucnosti města. Projekt přestavby bývalé dětské nemocnice na kongresové centrum s bazénem a společenským sálem ztroskotal. Příznivcům chyběl jediný hlas. Převážila obava z vysoké investice a zadlužení. Podle některých lidí tak zůstane Moravská Třebová městem, kde „lišky dávají dobrou noc“. Když není pořádný hotel, nepřijedou prý ani turisté.

Naděje vyhasla

Jednání o přestavbě staré nemocnice trvá už tři roky. Vloni radní od projektu ustoupili, ale letos ho zase položili na stůl. Vše vypadalo nadějně. V pondělí ale zastupitelé rozhodli. Proti projektu se postavil i starosta Josef Ošťádal. „Mám z toho strach, protože projekt není jednoduchý. Šetříme každou korunu. Kdyby byla aspoň dotace z Unie vyšší, ale čtyřicet procent je málo. Museli bychom přidat sto milionů korun, a to je docela dost,“ uvedl starosta Josef Ošťádal. Tvrdí, že penziony ve městě jsou dnes většinou poloprázdné. „Rozhodně si nemyslím, že luxusní hotel by byl hned plný,“ dodal starosta.

Jednání zastupitelů bylo napjaté. Pro schválení záměru scházel jeden hlas. Zklamání poté neskrýval ani místostarosta Miloš Izák. „Tímto rozhodnutím jsme propásli velkou šanci, jak získat slušné peníze a vylepšit infrastrukturu a podmínky pro rozvoj cestovního ruchu. Považuji za obrovskou chybu, že zastupitelstvo jako celek nemělo dostatek odvahy najít cestu k realizaci projektu a zdravě zariskovat. O tuto dotaci z Bruselu jsme navždy přišli,“ sdělil místostarosta Miloš Izák. Nevylučuje ovšem, že mohou svolat mimořádné zasedání a ještě rozhodnutí přehodnotit. „Nyní si ale nejsem jistý, jestli by taková vůle mezi zastupiteli byla,“ dodal Miloš Izák. Neúspěch mrzí i místostarostu Václava Mačáta. „Byla to poslední šance. Je jednodušší se do projektu nepustit, ale potom tady nebude nic,“ míní Václav Mačát. Kvalitní hotel je podle některých zastupitelů klíčový pro rozvoj cestovního ruchu v Moravské Třebové a okolí. „Můžeme mít sebelepší zámek a zahrady, ale když se tady návštěvníci neubytují, ani nepřijedou,“ řekl na zastupitelstvu Peter Kopunecz.

Znovu inzerát?

Pro přestavbu bývalé dětské nemocnice zvedl ruku i Miroslav Krejčí. Jednal totiž s hejtmanem Radko Martínkem a na konci letošního roku by měla do Pardubického kraje přijít jedna miliarda korun na cestovní ruch. „Pro Moravskou Třebovou to znamená možná sto padesát milionů korun. Město má být páteřním bodem projektu. Počítá se s modernizací letiště ve Starém Městě pro motorová letadla a s návazností na důlní stezky. Teď je ale možné, že peníze můžou jít jinam, například do Litomyšle,“ uvedl na pondělním jednání Miroslav Krejčí.

Budoucnost objektu je zatím nejistá. Starosta Josef Ošťádal uvažuje, že znovu podají inzerát na prodej budovy. „Máme jednoho zájemce, který by chtěl objekt přestavět na penzion pro seniory. Někdo jiný by možná zřídil bytový dům nebo wellness centrum. Nechci, aby se za dva roky začalo zase spekulovat o projektu kongresového centra. Ten dům chátrá a je nutné vše řešit,“ uzavřel Josef Ošťádal.

Záležitost projednají zastupitelé v srpnu nebo v říjnu. Měli by se rozhodnout, co s prázdným objektem, kde přespávají jen bezdomovci, udělají.