Letouny JAS–39 Gripen přinutily přistát na pardubickém letiště stroj, který nedovoleně narušil vzdušný prostor.

Neznámý narušitelský letoun, který nereagoval na vysílačku ani na pokyn řídící věže, plul oblohou. Jelikož nebylo zřejmé, co má stroj, respektive jeho posádka za úmysl, došlo k tomu, co je v těchto případech obvyklé. Okamžitě k neznámému letadlu vystartovaly stíhačky, aby ho donutily přistát, popřípadě ho sestřelily.

Případný boj s teroristy či vyšinutými únosci letadla si tak v úterý procvičili bojoví piloti. Celá akce byla totiž jen skvěle zinscenované cvičení! „V úterý se asi něco dělo, viděl jsem dvě stíhačky, jak letěly s nějakým letadlem a přistávaly na pardubickém letišti,“ popsal nám jeden ze svědků dost neobvyklou událost. Ten prý manévry sledoval ze sídliště Dukla.

Narušitelské letadlo a následně i stíhačky se na nebi objevily hned dvakrát. Dopoledne a poté i odpoledne. Podle našich informací sehrálo roli narušitele letadlo AN–26. Z čáslavské vojenské základny pak vystartovaly dva Gripeny, které si cvičně vyzkoušely zásah. „Stíhačky donutily narušitelský letoun přistát na pardubickém letišti,“ potvrdil našemu Deníku Petr Huňáček ze spotterského webu pardubického letiště.

Celou událost nám bez bližších informací potvrdila i tisková mluvčí vojenské části pardubického letiště Iva Machová. „Akci si organizuje Čáslav. Já vám k tomu nemohu říci nic konkrétního. Snad jen to, že přistání na pardubickém letišti byla náhoda. V tomto případě totiž stroje dosedají na nejbližší letiště. Pokud by se tedy stíhačky připojily k letadlu o několik minut déle či dříve, už by přistávaly na jiném letišti,“ upřesnila Machová.

Dvojice Gripenů doprovázela v nízké rychlosti narušitele až k pardubickému letišti a po průletu nad dráhou byl „nepřátelský letoun“ AN–26 přinucen přistát na dráze číslo 27. Po přistání vyjela za narušitelským letadlem hasičská cisterna. Druhé auto pak již čekalo na pojíždějící dráze, čímž se letoun dostal do kleští. Krátce po vypnutí motorů AN–26 bylo cvičení ukončeno.

Událost nám poté potvrdila i mluvčí čáslavské základy Denisa Smitalová. „Jednalo se o zcela běžný výcvikový let v rámci mise Clean Sky (Čisté nebe). Stíhačky se po výcviku opět vrátily v pořádku na čáslavskou základnu,“ uvedla Smitalová.

Podle našich informací se podobné cvičení odehrálo na pardubickém letišti přibližně před dvěma roky.