VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Než odpadky vyhodíte, třiďte! Pomůžete Zemi

Svitavy /ANKETA/ – Naše modrá planeta má zítra svůj den. My lidé ji čím dál více zanášíme odpadky. Proto je určitě pozitivní, že alespoň někteří obyvatelé okresu se už naučili třídit.

21.4.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Foto: Deník

Právě rozdělením odpadu na jednotlivé materiály, je možné jej dále recyklovat a následně využít.

K tomu napomáhají také města a obce přidáváním kontejnerů na tříděný odpad, jejich častějším odvozem i existencí sběrných dvorů. Výhodné je to i pro ně. Od odběratele odpadu dostávají zpět finanční odměnu, čímž mohou snížit poplatky za odvoz popelnic.

Nejvíce papíru

Ve Svitavách objem vytříděného odpadu stoupá, směsného komunálního je naopak méně. Zatímco v roce  2006 vyhodili lidé do popelnic více než čtyři tisíce tun komunálu, v loňském roce to bylo dva tisíce osm set tun. Zbývající odpad domácnosti vytřídily. Nejvíce Svitavané třídí papír.

Papír se daří nejvíce vytřídit také v Poličce. Ale podle Jiřího Coufala z odboru životního prostředí se zvyšuje objem vytříděných plastů. Město přidává kontejnery. Již předloni zvýšili svážení u nádob  na  plast a papír na dvakrát týdně.

Dvakrát i třikrát v týdnu vyvážejí kontejnery na tříděný odpad také v Litomyšli. I tady přidávají nádoby, ale spíše se vznikem nových lokalit k bydlení. V Litomyšli využívají lidé také sběrný dvůr.

Za vytříděný odpad se městu vrací zpět příjmy ve výši přibližně 2,2 milionu korun. Ty investuje zpět do odpadového hospodářství. „Snažíme se slevovat lidem poplatky za odpad. Jsme nyní na pětistovce, což je maximum. Co se týče odpadovému hospodářství, máme vyrovnanou bilanci příjmů a výdajů,“ dodává  Pavel Jiráň z odboru místního hospodářství.

I obyvatelé Moravské Třebové více třídí.  Prudký nárůst zaznamenaly statistiky u kovů. V loňském roce odevzdali lidé více než 686 tun, zatímco v roce 2004 jen 32 tun.
Občas se ale vyskytnou lidé, kteří házejí do kontejneru na tříděný odpad to, co tam nepatří. Ten pak musí být vyvezen jako komunální.

I v Moravské Třebové přibývá kontejnerů. „Za poslední dva roky jsme je navýšili o sto,“ říká Josef Dvořák, vedoucí provozu technických služeb .

Třídění toho, co se vyhazuje, není jen doménou lidí ve městech. Aby měli všichni stejnou možnost třídit ve všech částech obce, doplnili také v Koclířově v posledních dvou letech úplný sortiment kontejnerů. Navíc  mají lidé ulehčenou práci. Plasty dávají do pytlů a obec je sváží přímo od domů každý týden. Vytříděných plastů je  dvojnásobek. „Mým snem je, aby to jednou fungovalo,  jako jsem to před patnácti lety poznal v Německu. U každého domu stojí několik různobarevných popelnic. Jednou za měsíc přijedou postupně různé vozy a po zběžné kontrole je vysypou a odjedou. Není třeba jezdit tak často. Popelnice se nenaplní tak rychle a každý odpovídá za obsah té své. Když je něco špatně, zůstane popelnice nevyvezená,“ přibližuje svou vizi starosta Koclířova Jaromír Lenoch.  

Kompostárna

Koclířovští mají stále zájem o vybudování kompostárny pro odpad ze zahrad. První pokus o získání dotace jim nevyšel. „V letošním roce budeme žádat opakovaně při první příležitosti. Přehodnotíme některá kritéria a uvidíme,“ dodává Jaromír Lenoch.

V Dolní Újezdu mají občané k dispozici sběrný dvůr, kam jich většina vozí tříděný odpad. I přesto jsou na deseti místech v obci kontejnery. Množství vytříděného odpadu se rok od roku mírně zvyšuje. „Za třídění odpadu obec dostává od odběratelů finanční odměnu, která v minulém roce činila 185 tisíc korun,“ informoval Josef Čižinský z Obecního úřadu v Dolním Újezdu. Peníze vkládají zpět do odpadového hospodářství. Zřízení sběrného dvoru si lidé chválí. Stejnou zkušenost má i starosta Širokého Dolu Václav Vopařil. Jeho obec je jednou z mála malých vesnic, kde ho mají.

Anketa: Jak doma třídíte odpad?

Plachý

Jiří Plachý, 22 let
nezaměstnaný, Polička

Třídíme doma odpad.  Papír, plast, sklo dáváme stranou a každý den vyhazujeme. V Poličce máme dostatek kontejnerů. Máme je před vchodem domu.  

Čermáková

Lucie Čermáková, 35
mat. dov., Litomyšl

Snažíme se doma třídit odpad, nejvíc plast a papír. Máme zvlášť odpadkové koše. Odpadu máme hodně, máme dvě  malé děti. Kontejnery máme blízko domu.

Bartoníčková

Natálie Bartoníčková
studentka, D. Újezd

Třídíme papír, plasty a starou elektroniku. Dáváme to do pytlů a pak je vyhodíme do kontejnerů. Jsou od domů dál, ale naplníme jednou za čas  auto a odvezeme to.

Nešporová

Jaroslava Nešporová
dělnice, Hrušová

Dáváme stranou plasty, plechovky a papír.  Třídění nám problém nedělá. Jsme na to zvyklí celá rodina. Kontejnery nemáme daleko od domu.

Podlezl

Jiří Podlezl, 31 let
soc. prac., Pardubice

Tříděný odpad dáváme do sáčků. Třídíme plasty, papír, sklo. Kontejnery nemáme daleko od domu.


Autor:

Třídíte odpad?

Ano

100 %

Ne

0 %

Hlasovalo: 9

Anketa byla ukončena

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Litomyšl na překvapení sahala, ovšem nedosáhla

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Litomyšlští dorostenci udolali favorita

Svitavsko – Velmi dobře vstoupili do nadstavbové části své soutěže, ve které jde o účast v baráži o extraligu, hokejoví starší dorostenci HC Litomyšl. Ke druhému kolu přijela na jejich zimní stadion silná Chrudim a domácí celek se postaral o překvapení.

Hrad Svojanov zve na speciální prohlídky

Svitavsko – Adventní období je doslova prošpikováno nejrůznějšími společenskými a kulturními akcemi. Lidé se mohou scházet nejen na jarmarcích a koncertech. Otevřen je například i nejnavštěvovanější hrad Pardubického kraje.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

Vidlatá Seč – Čtvrtým kolem skončila v pardubické herně Bowlingzone základní část extraligové soutěže v bowlingu. Hráči z Vidlaté Seče obsadili se dvěma výhrami na kontě šesté místo, celkově skončili sedmí a čekají na ně boje o záchranu v nejvyšší soutěži.

Nepotřebné oblečení může pomoci potřebným lidem

Litomyšl – Máte doma oblečení, které už nenosíte, ale je v zachovalém stavu? Můžete pomoci lidem v obtížné životní situaci. Nepotřebné oblečení, lůžkoviny, obuv i tašky lze odevzdat do kontejneru na parkovišti naproti budově III. základní školy T. G. Masaryka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT