Více než osmdesát procent starostů si myslí, že zrušení pošt omezí dostupnost služeb na venkově. Vyplývá to z průzkumu Sdružení místních samospráv ČR. Výhrady zástupci sdělí ministru vnitra. Ivanu Langerovi předá petiční archy příští týden Zdeněk Hasoň z Rozhraní.
Občané nesouhlasí se zrušením poštovních poboček. V Rozhraní podepisují protestní petici. Ostatní čtyři obce ve svitavském okrese se také nevzdávají. Nabízejí nájem obecních prostor zdarma, jen aby službu a pracovní místa zachovaly.
„Dovedete si představit, že budu jezdit z Rozhraní do Chrastové, Svitav nebo do Letovic, abych poslala dopis?“ zlobí se na státní podnik Jitka Novotná. Svůj podpis žena připojila ke stovce nespokojených spoluobčanů. Rozhodnutí postihne zejména seniory. Místostarostce Pusté Kamenice vadí, že se na starší lidi často zapomíná. Obvykle nevlastní automobily, mají sníženou pohyblivost a dojíždění do vzdálených míst je pro ně nemyslitelné. Dnes si každý měsíc vyzvedávají důchod u poštmistra. Také jich se rušení poštovních úřadů citelně dotkne. Někteří ze zaměstnanců nečekají a shánějí si práci jinde.
Starostové malých obcí vytvářejí co nejlepší podmínky, aby nalákali nové obyvatele. Dalibor Šebek z Biskupic u Jevíčka proto stejně jako jeho kolega z Rozhraní nabídne obecní prostory pošťákům zadarmo.
„Krok České pošty je velkou ranou pro obce a občany ze spádových oblastí. Život v dotčených regionech se změní, zmizí garant dostupnosti řady služeb,“ kritizuje záměr předseda Sdružení místních samospráv Jan Pijáček u Vlčnova. Ví, že na vesnici se lidem žije těžko. Dopravní obslužnost je špatná, mnohde chybí i prodejny jako v Pusté Kamenici. Teď hrozí, že přijdou o poštu. Sdružení místních samospráv nevyloučilo razantnější protestní akce, pokud pošta nezmění postoj. Krok považují za unáhlený.