Skoro by se mohlo zdát, že se vrací Rakousko – Uhersko. A to díky integrovanému dopravnímu systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Z Březové nad Svitavou či Jevíčka totiž můžete cestovat na jedinou jízdenku až za rakouské hranice. Stačí vám k tomu čas a jízdenka IDS. Můžete tak vyrazit klidně s celou rodinou na výlet třeba do termálních lázní v Laa an der Thaya.

Dětem dopřejete vzrušení z cesty vlakem či autobusem. Trpělivost za čas strávený v dopravních prostředcích odmění prima koupání ve vodě, ve které nenastydnou. Nudit se nebudou. Prázdninové výlety rozhodně doporučují i psychologové. „Jsou obohacením. Vytrhnou ze stereotypu. A co je velmi důležité, spojí se celá rodina. To v dnešní době často chybí,“ říká psycholožka a matka tří dětí Jana Klumparová z Litomyšle. Díky jihomoravskému dopravnímu systému, který od července vede až do Laa, ani nebudete muset sáhnout příliš hluboko do kapsy za jízdné. Zajímavá nabídka platí hlavně o víkendu.

Hurá na výlet

„Na jednu celodenní jízdenku IDS může mimo všední dny jet ještě jeden další cestující starší patnácti let a až tři děti,“ vysvětlil Stanislav Strach ze společnosti Kordis. Za to všechno zaplatí dohromady pouhých 190 korun. S jízdenkou lze po dobu 24 hodin cestovat všemi zónami bez omezení. Když si cestující pečlivě vyhledají rychlé spojení, mohou využít i časovou jízdenku na sto osmdesát minut za 75 korun. Děti od šesti do čtrnácti let zaplatí 37 korun. Do Rakouska se dostanete ze svitavského okresu snadno. Na cestě ze svitavského okresu stačí přestoupit v Brně nebo ještě v Letovicích. Pak na trase mezi Brnem a dolnorakouským hraničním městem, kde jsou na Čechy zvyklí, jezdí autobusy v pravidelných intervalech. Podle Stanislava Stracha se však z Březové nad Svitavou za hranice do tří hodin kvůli času na přestup dostanete jen některými spoji. Cestující by ale neměli zapomenout na zpáteční jízdenku už v Čechách. Prodávají je řidiči regionálních autobusů nebo železniční stanice. A pas v Unii už také nepotřebujete.

Území celého svitavského okresu by se postupně mělo zapojit do IDS Pardubického kraje. Jak to bude vypadat na místech, kde již funguje systém jihomoravský, je podle Milana Slezáka, mluvčího regionální dopravy, věc k řešení. V roce 2012 by ale mělo dojít k propojení osobní dopravy Pardubického a Královéhradeckého kraje. Pak by se cestující na jednu jízdenku mohli dostat třeba do polské Kudowy Zdroje. Tam už královéhradecká IDS vede.

Tip pro rodiče

V pondělí je návštěva termálních lázní pro jedno dítě do 14 let doprovázející jednoho dospělého zdarma. Doporučujeme vyrazit vlakem z Březové nad Svitavou v 7.22 hodin. Do Brna dojedete v 8.15 hodin a pokračovat můžete ze Zvonařky autobusem v 08.30 hodin. V Pohořelicích na něho bude čekat linka 104. Do Laa přijedete v 10 hodin. V lázních pobuďte zhruba do 14.40 hodin. Z Laa odjeďte autobusem v 14.58 hodin, který při jede přímo do Brna na Zvonařku, kde jste v 16.40 hodin. Odtud vyjíždí vlak do Březové v 17.44 hodin. Mezičas se dá využít na rychlý nákup večeře. Do Březové dorazíte v 18.41 hodin. Děti do šesti let jízdné neplatí, dospělého vyjde cesta z Březové do Laa na 75 korun a zpět na 136 korun. Vstupné do termálních lázní v Laa od června do konce srpna, při teplotě vzduchu nad 25 °C má výhodnější tarif Sluníčko. Za celodenní vstup zaplatí u bočního vchodu dospělý 9,70 € a dítě do 14 let 6,30 €. V pondělí však děti vstupné neplatí.