Dřevěné bedny, kusy starého nábytku, odpadky. Tak to vypadá v okolí Litomyšle, a to zejména v údolí směrem na Osík, kudy nyní lidé chodí na procházky. Nepořádek má na svědomí starší muž, kterého lidé potkávají ve městě s bicyklem ověšeným taškami a bedýnkami. Není tu nový, jeho skládky se vyskytují na několika místech už roky. Podle městské policie takto Svatopluk T. žije zhruba deset let.

„Sváťu známe, je to slušný člověk, jen trochu svérázný. Je psychicky nemocný, ale nikdy by nikomu neublížil. Lidé mu dávají i starší oblečení,“ řekla Eva Novotná. Lidem ale vadí nepořádek, jaký muž dělá v přírodě. A nejsou to jen malé hromádky. Spíše bungalovy z přepravek.

Začalo to nevinně několika bedýnkami, ale městské služby ve spolupráci s hasiči a policií už několikrát jeho hromady likvidovaly. Nepořádek muž dělal na několika místech, v poslední době zejména v Oseckém údolí, nedaleko hřiště Wembley a u technických služeb. Domluvy a blokové pokuty nikam nevedou.

„Město se na základě stížností občanů snaží věc řešit. Čas od času městské služby za účasti městské policie místo uklidí. Vše je zaevidováno a z poslední akce byl přestupek předán na správní řízení na odbor životního prostředí. Pánovi může být vystavena pokuta, ale je otázka, zda ji uhradí. Navíc nejde o pozemky města, ale soukromé, takže nemůžeme víc dělat,“ sdělil starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Zavalená zahrada

Podle městské policie muž před lety žil i v Janově a dělal si meziskládky na Černé hoře. Zahradu u domu v Janově zavalil nepořádkem, starými okny a koly. „Dům nám patří, ale bydlí v něm manželův bratr. Trpí schizofrenií, snažíme se ho už dva roky dostat k lékaři, ale on jakoukoliv spolupráci odmítá,“ uvedla v roce 2008 Marie T.

Obec tehdy zvažovala trestní oznámení. Problém s nemocným mužem řešil Janov několik let. Svatopluk T. tehdy redakci tvrdil, že odpadem musí zakrýt celou zahradu, aby mu vyhnily pařezy od pokácených stromů.

Pak ho ale z domu v Janově vystěhovali. I když by mohl zřejmě bydlet u své příbuzné v Litomyšli, žije v přírodě. Ještě nedávno se psem, nyní už sám. „Když ho potkáme, že veze další bedýnky, donutíme ho, aby je složil ve sběrném dvoře. Pán ale tvrdí, že si může bydlet, kde chce. Zřejmě v sobě nese těžkou křivdu z minulosti,“ konstatovali strážníci.

Všichni čekají, jak dopadne správní řízení. Jenže muž je svéprávný a nikdo ho nemůže nikam odvléct. Na pokuty nemá peníze, a tak může dál hromadit nepořádek, který jednou za čas on nebo technické služby uklidí. Loni jeho „obydlí“ dokonce shořelo. Muž měl štěstí, že se mu nic nestalo.