Klára na prodej

Bývalé kožní oddělení je několik měsíců prázdné. „Investovali jsme do výstavby kotelny, aby objekt dále nechátral. Počítáme, že do areálu přemístíme léčebnu dlouhodobě nemocných, která nyní sídlí ve vile Klára. Ve druhém poschodí vybudujeme centrum pro pacienty s Alzheimerovou nemocí,“ sdělil ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil. Specializované pracoviště bude patřit pod město. Vedení nemocnice připravuje prodej vily Klára.

O koupi projevili zájem restaurátoři z Univerzity Pardubice. Peníze z prodeje využije kraj na opravu kožního oddělení. „Doufáme, že se do rekonstrukce starobylé budovy pustíme do dvou až tří let. Všechno záleží na tom, jestli seženeme peníze. Rozpočet na obnovu oddělení totiž dosahuje asi sedmdesáti milionů korun,“ vysvětluje Libor Vylíčil.

Stárneme

Podle lékařů stoupá počet lidí s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Lůžek pro tyto pacienty je podle ředitele Libora Vylíčila málo a populace rychle stárne. Nyní se nachází v domově důchodců pouze osm lůžek pro tyto pacienty, ale to je žalostně málo.