Do uprázdněného křesla oblastního šéfa pro zdravotnické služby usedne od března dosavadní primář interny vrchlabské nemocnice Jaroslav Kajzr.

„Z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo pět zájemců, vyšel vítězně právě Jaroslav Kajzr. Tento zkušený manažer i lékař se specializací kardiologie působil řadu let mimo jiné v nemocnicích ve Velké Británii,“ uvedl ředitel NKP a předseda představenstva Tomáš Gottvald. 

Vedení NKP si od nového ředitele slibuje koncepční rozvoj tří nemocnic ve východní části Pardubického kraje.

Posledních osm měsíců byla funkce ředitele litomyšlské, svitavské a orlickoústecké nemocnice neobsazená. Před Jaroslavem Kajzrem zastával tento post někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který v červnu loňského roku pod tlakem vedení NKP rezignoval. Julínek skončil po čtrnácti měsících kvůli vyhrocené personální situaci, kdy část lékařů i zdravotnických pracovníků podala výpověď nebo odchod zvažovala.

Budoucí ředitel nemocnic na východě Pardubického kraje Jaroslav Kajzr působil poslední dva jako primář vrchlabské interny. Před tím sbíral zkušenosti v zahraničí.

„Více než dvanáct let jsem působil ve Velké Británii, kde je zdravotnický systém od našeho výrazně odlišný. Efektivněji se využívá práce specializovaného zdravotnického personálu, aby byla péče přenesena pokud možno blíže k domovu nemocných. Vysoce specializovaná péče se naopak koncentruje v centrech s největší zkušeností a nejlepšími výsledky v dané oblasti,“ přiblížil Jaroslav Kajzr.

Velký důraz je podle nového ředitele kladen na sledování ukazatelů kvality péče. “Za příklad hodný následování považuji snížení administrativní zátěže zdravotníků a delegaci zodpovědnosti na administrativní síly. Zdravotníci mají více času na péči o pacienty a je to i ekonomicky výhodné,“ říká.

Doktor Kajzr vystudoval v letech 1987 až 1993 všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Po promoci nastoupil na I. interní kliniku královéhradecké fakultní nemocnice. Po třech letech přešel na Kardiologickou kliniku, kde působil do roku 1999. Poté se vrátil zpět na první internu. V letech 2001 až 2002 pracoval jako vedoucí lékař jednotky na intenzívní péče I. interní kliniky a posléze se stal jejím primářem. Zkušenosti má i jako lékař zdravotnické záchranné služby. V letech 1999 až 2001 zastával funkci předsedy Lékařského odborového klubu v královéhradecké fakultní nemocnici.

„Pan doktor Kajzr obstál v rámci výběrového řízení jak pro své bohaté manažerské dovednosti, tak lékařské schopnosti. Osobně jsem přesvědčený, že v něm nejen tři nemocnice, ale celá akciová společnost získává velkého odborníka. Ihned po nástupu na něj čeká řada velkých úkolů včetně realizace záměru centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici,“ uvedl radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.