Záležitost vyšla najevo, když zastupitelé schválili tři sta tisíc pro nemocnici na opravu čerpadla čistírny odpadních vod. „Porucha se objevila v polovině roku. Od životního prostředí jsme dostali výjimku do konce příštího roku. Pokud ovšem čističku neopravíme, hrozí uzavření lokality. Zejména do okolí autobusového nádraží se šíří zápach. Kraj ale nemá na rekonstrukci peníze,“ vysvětlil ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil. Radní Pardubického kraje o stavu čističky ví. „O peníze na rekonstrukci čistírny odpadních vod, která je v havarijním stavu, informoval ředitel nemocnice koncem října letošního roku. V té době ale už byla nastavena zásadní pravidla pro zpracování plánu rozpočtu na rok 2010. K problematice se proto kraj vrátí v příštím roce,“ sdělila Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje.
Zastupitelé Litomyšle mají ale dojem, že z rozpočtu města lepí problémy kraje. „Pro příští rok jsme žádali pro Litomyšlskou nemocnici jen pět milionů korun. Potřebujeme je na to čerpadlo, aby nám hygiena nezavřela špitál. Neuspěli jsme,“ řekl Josef Janeček, bývalý krajský radní pro oblast zdravotnictví.
Svitavy za poslední roky investovaly do místní nemocnice miliony korun. To ale není podle zastupitelů řešení, protože nemocnice je kraje. Navíc v Litomyšli se objevil další problém, a to s léčebnou dlouhodobě nemocných, tzv. Klárou.
Nemocnice v Litomyšli potřebuje nutně peníze. V havarijním stavu je čistírna odpadních vod i léčebna dlouhodobě nemocných.
Právě v léčebně už vedení nemocnice nemůže obsadit všechna lůžka. „V této zimě, nelze přijmout pacienty na všech čtyřicet devět lůžek. Objekt je v havarijním stavu. Okolo oken nepříjemně táhne. Nemůžeme riskovat zdraví pacientů,“ uvedl na jednání zastupitelů ředitel nemocnice Libor Vylíčil. Navíc debata o stěhování léčebny dlouhodobě nemocných do areálu nemocnice skončila u ledu. Zatím se s ní nepočítá. „Jako akciová společnost nemáme peníze na rekonstrukci objektu. Nakupujeme vybavení a přístroje, ale nemovitost patří kraji,“ dodal Libor Vylíčil.
O havarijním stavu vily Kláry, kde léčebna sídlí, na Pardubickém kraji ví. „Pro řešení byly postupně zpracovány čtyři varianty. Ty ale vedení nemocnice odmítlo. Na začátku příštího roku bude zastupitelům kraje předložena Koncepce zdravotnictví na léta 2010 – 2013. Výstupem budou rovněž opatření, která jsou nezbytná pro zajištění zdravotnických zařízení zřizovaných krajem, tedy i léčebny dlouhodobě nemocných,“ vysvětlila mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.
Krajští radní i ředitel nemocnice uvažovali o prodeji vily Kláry. Léčebna se měla stěhovat do areálu do budovy bývalého kožního oddělení. Peníze na rekonstrukci starého oddělení ale nejsou.