V rámci oslav 130 let od založení svitavské nemocnice se mohli podívat na operační sály, do laboratoří nebo na střechu a prohlédnout si město z jinak nedostupných míst.

NA VLASTNÍ KŮŽI

„Využili jsme toho, že jsme naplánovali sanitární den tak, aby se lidé dostali 
i na operační sály. V laboratoři jsme upravili provoz 
a někde jsme na dnešek neobjednávali pacienty," řekl ředitel nemocnice Pavel Kunčák. Chod celého zařízení samozřejmě nebyl narušen a návštěvníci ocenili, že se podívali na zajímavá místa. „Přišel jsme se podívat především proto, že jsem tu byl nedávno jako pacient. Vzali mi žlučník. Chtěl jsem vidět operační sál, kde jsem byl operován," ozřejmil důvod své návštěvy Kurt Schneider ze Svitav.

Stejně jako mnozí další obdivoval moderní vybavení nemocnice. „Vyzkoušel jsem si vyšetření kostí. Dozvěděl jsem se, že to se mnou jde," prozradil Josef Zelycz. Ten si tak mohl zažít vyšetření doslova na vlastní kůži. „Hrozně se mi to tu líbí oproti minulosti. Hodně milionů sem muselo být vloženo. Mladí mají lepší možnosti než my," dodal osmasedmdesátiletý občan Svitav, který si vyzkoušel roli pacienta.

Kromě návštěvy několika oddělení si mohli příchozí prohlédnout historické fotografie a dočíst se informace o chodu nemocnice. Mnozí z nich si nechali také změřit tlak nebo hladinu cukru v krvi. O přítomné se profesionálně staraly studentky ze Střední zdravotnické školy Svitavy. K vidění také byli různé přístroje, které se už na pracovištích nevyskytují. Mezi ně by se daly zařadit skleněné stříkačky, u kterých si mnozí vzpomněli na velmi nepříjemná vyšetření. Tento pocit však rychle zahnal pohled na moderní vybavení, které se stává běžným standardem.

Nemocnice Pardubického kraje zastřešuje chod pěti nemocnic. Kromě toho, že 
z krajského rozpočtu míří peníze do staveb a přístrojů, se její vedení snaží podporovat pozitivní náladu ve zdravotnických zařízeních. Snaží se zpříjemnit lidem pobyt na místech, kde jim není nejlépe. „Dcera žije v Holandsku, tam nepoznáte, že jste v nemocnici, ale máte pocit, že jste v nějakém vestibulu obchodního domu. Mají tam hezké prostředí, přátelský prostor. Například ve svitavské nemocnici je dobrým příkladem psychiatrické oddělení. Kdyby kdokoliv přišel a nevěděl, že je v nemocnici, tak si to možná ani neuvědomí. To je trend, který je správný a je potřeba ho podporovat," řekl radní Pardubického kraje odpovědný za zdravotnictví Roman Línek

Při své návštěvě připomněl, že nemocnice vznikla z charitativního daru soukromé osoby, což je dobrý příklad k následování i v dnešní době.

Ve svitavské nemocnici není den otevřených dveří ničím výjimečným, stejně jako další aktivity pro veřejnost. Pravidelně se tak děje například na jaře u příležitosti Dne zdraví. „V podobném rozsahu však takovou akci neplánujeme. Nepovažuji to za reálné z provozních a hygienických důvodů," poznamenal ředitel Pavel Kunčák. Ten prozradil, co by přál nemocnici do dalších let: „Přeji si abychom byli součástí sítě nemocnic Pardubického kraje a abychom dokázali zajistit pro pacienty všechno, co potřebují, po personální i technické stránce."