Covidová čísla dál neutěšeně rostou. Jen v pondělí bylo v našem kraji zjištěno dalších 867 pozitivních. Je to sice o stovku méně než maximum z počátku listopadu, tehdy se ale o třetinu více testovalo. Situace je tedy horší.

Nemocnice v kraji se opět rychle plní, hospitalizováno je v nich 320 pacientů s koronavirem, což se blíží dosavadnímu maximu, a další rychle přibývají. Na JIP jich z toho leží 38. Nákazy a karantény se šíří i mezi zdravotníky a v Chrudimi na odběrovém centru vypomáhá armáda. Chybí už 20 procent zdravotních sester.

„Dalších 12 vojáků máme přislíbeno na výpomoc do Pardubické nemocnice, kde budou pracovat na pozicích dělníků. Uvítáme výpomoc z řad osob se zdravotnickou kvalifikací, ošetřovatelů nebo praktických sester,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Karolína Frýdová.

Ale jsou tu nejen špatné zprávy. Za prvé – rozjíždí se očkování, i když zatím velmi pomalu. Za druhé – čísla z posledních dnů signalizují zmírňování růstu epidemie. Právě v pondělí laboratoře sice o třetinu více pozitivních testů ve srovnání s předcházejícím pondělkem, jenže právě o tolik více se i testovalo. K tomu přispívá neutuchající zájem o antigenní testování. Je zadarmo a nemocnice ho mají podle zkušeností Deníku dobře zorganizované, nikde se nečeká. Kapacity jsou, v rezervačním systému nemocnic se lze objednat už na pozítří.

Za poslední týden bylo v kraji provedeno 3415 antigenních testů, z čehož bylo 772 pozitivních. Mimochodem, čtvrtina z takto zjištěných nakažených je bezpříznakových.

„V posledních dnech také pozorujeme, že lidé v případě kontaktu s nakaženým nečekají na kontaktování hygienou či lékařem, ale využívají právě antigenního testování,“ uvedla Frýdová. Litomyšlská nemocnice kvůli zájmu veřejnosti otevře 11. ledna další odběrové centrum.