Nežijeme totiž v Praze, nýbrž ve východních Čechách, kde je nemocničních doktorů zoufale málo. Naprostá většina z nich se bude moci bez problémů vrátit zpět. „Bez lékařů nemocnici provozovat nemůžete,“ potvrdila pardubická krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

V Královéhradeckém kraji lékaři podle všeho své jisté tolik nemají. „Slíbila jsem jim, že pokud do 11. února výpovědi stáhnou, vezmu je zpět na jejich původní pozice. Druhý termín je konec února, kdy u nás budou zaměstnáni, ale už nedefinuji za jakých podmínek. A třetí je čtvrtého března: po něm nezaručuji, že u nás práci najdou,“ uvedla ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková.

Nepsaný termín polovina února platí i v dalších krajských nemocnicích, stejně jako v hradecké fakultní.

Podobně se ostatně v nedělních Otázkách Václava Moravce vyjádřil i pardubický hejtman Radko Martínek.

„Garantujeme lékařům, že pokud do konce ledna a případně i do konce příštího týdne stáhnou výpovědi, přijmeme je zpět, protože jich máme nedostatek již nyní,“ řekl v pořadu.

To, že to je ve skutečnosti prakticky nezbytné, potvrdil i ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

České lékaře totiž jen stěží nahradí dojednávané náhrady například z Ukrajiny. „Dostali jsme nabídku zaměstnat nemalý počet tamních lékařů. Prověřujeme to, ale není možné, aby vyřešili situaci od začátku března. Jde o dlouhodobější a komplikovanou spolupráci, kterou si dovedu představit někdy v budoucnu,“ řekla hradecká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Martin Scháněl, šéf hradeckého Zdravotnického holdingu, který spravuje všechny krajské nemocnice, nechtěl postoj nemocnic ke stáhnutým výpovědím předjímat. „Prioritní je dodržování zákoníku práce, zaměstnavatel musí se stažením výpovědi souhlasit. Neměly by být žádné úlevy nad rámec této normy,“ řekl Scháněl.

Matematika hovoří pro lékaře i v dalším ohledu: ve východočeských nemocnicích není na rozdíl od Prahy prostor pro zásadnější redukci lůžek akutní péče či celých oddělení, které na oplátku za vyšší platy lékařům požaduje ministerstvo.