Podle nového ředitele Pavla Havíře, který nastoupil do vedení nemocnice před třemi měsíci, má nelichotivá bilance dva důvody. „Hlavní příčinou byly dvě srážky od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za 'sociální hospitalizace',“ vysvětluje ředitel Havíř s tím, že na ztrátě se současně podepsalo i mírné snížení výkonnosti ambulantních složek a nemocničního komplementu.

Pojišťovna vloni odmítla moravskotřebovské nemocnici proplatit služby za jeden a půl milionu korun. „Při opakované revizi VZP zjistila, že jí nemocnice vykazovala k úhradě zdravotní péči, která dle záznamů ve zdravotnické dokumentaci nesplňovala podmínky pro to, aby ji pojišťovna mohla uhradit,“ sdělil tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ze strany nemocnice tak podle pojišťovny došlo k porušení zákona o zdravotních službách, což se mělo prokázat už při předchozích kontrolách.

Nové vedení nemocnice jednalo ve věci uplatněných revizí společně s Pardubickým krajem s vedením oblastní pobočky VZP. „Proběhlo setkání, na kterém byla vratka řešena a ve výsledku oboustranně akceptována,“ uvedl krajský zdravotní rada Ladislav Valtr s tím, že kraj povede další jednání, kde se bude snažit uplatnit samostatně výkony, které měly zdravotnický charakter. „Výsledkem je dohoda o vyfakturování zrevidované péče v převážné míře pouze jako hospitalizace sociální zhruba za desetinu původní srážky,“ vysvětluje Pavel Havíř.

Podle radního Valtra je postup pojišťovny formálně odůvodněný, avšak lidsky jsou lékaři stavěni před nelehký úkol. „Hranice mezi sociální a zdravotní službou je velmi neostrá a není možné žádat po zaměstnancích, aby v situaci, kdy před nimi stojí často starý a bezmocný pacient vyžadující péči, ještě přemýšleli nad ekonomickým dopadem daného výkonu,“ vysvětluje Ladislav Valtr. Provoz nemocnice by neproplacené služby ekonomicky ohrozit neměly. „S pojišťovnou jsme dojednali postupné vyrovnání formou splátek,“ ujišťuje radní Valtr.

Na ztrátě se podepsalo i nařízené zvýšení platů

Druhým důvodem ekonomické ztráty moravskotřebovské nemocnice je vládou nařízené zvýšení platů a mezd. „Úroveň zvýšených nákladů výrazně ovlivnilo desetiprocentní navýšené tarifů zdravotnických pracovníků,“ upřesňuje ředitel nemocnice Pavel Havíř. Oproti loňskému roku vzrostly letos mzdové náklady z necelých šestatřiceti na více než 38,5 milionů.

Do ztráty se nemocnice následné péče dostala za dlouholetého ředitele Aloise Hlouška, který na funkci rezignoval na konci loňského roku. Do červených čísel spadla za pouhý rok. Na konci předloňského roku byla v mínusu jen třiatřicet tisíc korun.

Po nástupu Pavla Havíře opustil nemocnici i technicko hospodářský náměstek Stanislav Pastýř, který je spolu Aloisem Hlouškem a lékařem Jiřím Polem vlastníkem části nemocničních budov. Vloni na podzim je nabídli Pardubickému kraji k odkupu za 80 milionů.

Krajští radní ale dali přednost stavbě nové nemocnice. Projekt se už připravuje. Kraj minulý týden na jeho zpracování uvolnil 7,5 milionu korun. Hotový by měl být v červnu příštího roku. Nová nemocnice, jejíž výstavba přijde na 150 milionů, bude dokončená v prosinci roku 2020.