Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemít úvěr a úroky je výhoda. Investujeme do reálných věcí, míní Martinů

Polička – Starosta Poličky JAROSLAV MARTINŮ netají, že letošní rozpočet je postavený tak, aby největší akce města spolkly obrovské kvantum peněz.

9.3.2016
SDÍLEJ:

Starosta Jaroslav Martinů (vpravo).Foto: Deník/ Bohuslav Stehno

Je však přesvědčené, že některé z nich učiní přítrž ostudnému stavu a změní součásný ráz města. Jen opravy Riegrovy ulice budou stát 14 milionů. Zároveň by rád nechal konečně vystavět dva tolik kýžené bytové domy v nové oblasti na Bezručově ulici. Od toho si slibuje příliv nových občanů.

Považujete rozpočet znovu za vyvážený a dobře nastavený?
V první řadě je skvělé, že stavíme za naše peníze a bez úvěru. Rozvoj je rovnovážný. Na jedné straně se snažíme upravovat prostranství i sportoviště škol, na té druhé se staráme také o chodníky. A bytová výstavba je pro nás skutečně priorita nad priorita. Však právě proto, aby nám lidé ve městě neubývali. Takže je to vyvážné a jdeme několika směry tak, jak to musí být. Nechceme opomíjet žádné důležité segmenty.

Polička nyní buduje novou lokalitu Bezručovu, což s sebou nese náklady na vybudování inženýrských sítí a také chcete stavět dva bytové domy. Upozadili jste tedy proto i slibované zlepšování prostředí pro volnočasové aktivity?
Čásku krytému bazénu jsme přiklepli až na rok 2017. Letos jsme udělali jakousi aktualizaci dokumentace etapy, kterou se ještě letos chystáme dokončit. A co se týče výstavby či oprav na poli sportu a kultury, mám pocit, že jsme spoustu věcí už ve městě postavili. Polička sportovní a kulturní zázemí už má. Teď spíš probíhá masivní podpora organizací a spolků. Opravdu rozdáváme kdekomu, když se podíváme blíž do rozpočtu. Posíláme jim peníze po padesáti tisících a podporujeme tu lidskou aktivitu, hlavně mládeže.

„Před čtrnácti lety jsme si nechtěli brát úvěr, ale také jsme 
v listopadu skoro na konci roku měli strach, jestli vůbec budeme mít na výplaty."

Chybí v rozpočtu něco, co jste si v něm společně s koalicí představovali?
Ne, nechybí mi v něm nic. Dokonce se dostalo na více akcí, než jsme si původně dokázal odvážně pomyslet. Pokud by se průběh roku ukázal tak, že bychom ještě nějaké peníze získali – a to vůbec není vyloučené, protože máme možnost získat ještě pět až deset milionů – osobně bych strašně rád ještě na půdě zastupitelstva viděl, kdybychom povýšili peníze na bytovou výstavbu. Abychom měli ještě větší sílu, než máme doposud.

Na účtech města je v tuto chvíli na šedesát milionů. To vypadá, že je Polička v opravdu dobré kondici. Ale zároveň jste připomněl, že bylo nutné zvažovat i úvěry. Bylo to na stole?
Na radnici jsem čtrnáct let jako místostarosta i starosta. Pamatuji si ty první roky, kdy jsme nechtěli brát úvěr, ale na druhou stranu jsme třeba v listopadu na konci roku měli strach, jestli vůbec budeme mít na výplaty. Zbytky peněz na účtech byly skutečně tak malé, že jsme si nebyli jistí, jestli si opravdu nebudeme muset vzít provozní úvěr.

Nakonec se ukázalo, že to nebude třeba, hospodaříme bez něj dalších skoro čtrnáct let a splatili jsme dluhy. To je jen z důvodů základní hospodárnosti města – nesplácíme dluhy a zbytečně i úroky. Můžeme peníze proinvestovat do reálných věcí. Myslím si, že jsme každoročně velkým zadavatelem pro stavební firmy. To jsou desítky milionů. Osmdesát dva milionů kapitálových rozpočtů a to už něco znamená. I po stránce hospodářského života ve městě a zaměstnávání lidí jsme jedním z významných investorů.

Rozpočet přitom máte nastavený ve výši 260 milionů a k tomu počítáte s rezervou.
Ještě usilujeme o dotaci na školní zahradu, kterou v tuto chvíli v rozpočtu máme zohledněnou jen naší částkou. A pkud bychom získali padesát procent podpory, část peněz bychom potom opravdu mohli posílit na bytovou výstavbu.

Rozpočet počítá s další nákladnou renovací přilehlých ulic náměstí, což je další etapa renovace historického centra. Letos dojde na Riegrovu ulici. Dříve jste se řekl, že chcete brzy začít také s úpravami Šaffovy ulice u muzea. Kdy s tím začnete?
Schválili jsme její opravy v rozpočtovém výhledu na rok 2019. První etapa zahrnovala celé náměstí, potom jsme šli do Tyršovy ulice, v létě jsme se pustili do Masarykovy. A letos se dostane právě na Riegrovu. V roce 2018 chceme udělat oblast Tylovy a Šaffovy ulice. To by byla čtvrtá hlavní komunikace do náměstí.

Takže tedy přibude další směr, kudy se řidiči dostanou do města?
Tak! A potom bychom rádi předělali také Pálená, Otakarova a Václavská. De facto bychom se napojili na Riegrovu a mohli bychom mít historické centrum dodělané. Mnohé se udělalo a pokud bychom v následujících třech letech tenhle plán dodrželi, opravdu bychom se mohli soustředit na výstavbu, stabilizaci populace, aby nám lidé neubývali.

Budete chtít do budoucna posilovat i lokality, které nejsou právě nejlepší reklamou Poličky? Patří mezi ně i nádraží a bývalá nádražní čekárna.
Máte pravdu, ale dnes je to soukromý subjekt. Z povzdálí to sleduji. Posledním provozovatelem byli Vietnamci, jejich provozovna však zanikla. Byl jsem tam svědkem nějakých úprav, které se, tuším, nyní zastavily. Je to zajímavá myšlenka. Je otázka, zda se o tuto budovu v budoucnu nezajímat, jestli by nebyla k prodeji. Co se týče nádraží, myslím si, že dohoda s ICOM Transportem funguje. Opravili jsme jej ke spokojenosti. Samozřejmě, že chybějí záchody a čekárny částečně supluje sousedící pivnice, kde si lidé mohou dát lidé i šoféři kávu a chodí tam někteří čekající. Nebylo by marné, kdybychom to mohli dokončit.

Máme teď krásný cíl, který budeme realizovat. Souběžně s nádražní plochou u Českých drah. Odkoupili jsme ji. Dnes je tam ostudný drátěný plot, ale v blízké budoucnosti tu vznikne parkoviště pro čtyřicet vozů. Myslím si, že to bude mít obrovský význam nejen pro parkování cestujících Českých drah, ale zároveň pro lidi navštěvující polikliniku a například i bazén. Dnes ta lokalita praská ve švech, i když tam jsou velké parkovací kapacity. Ale zdá se, že tam ještě pár míst chybí.

Téměř před dvěma lety jste napříč politickým spektrem podepsali dohodu u plnění plánu akcí do roku 2018. Jak si v dodělávání úkolů stojíte?
Myslím, že největším důkazem je nynější schválený rozpočet a průběh zastupitelstev, jež jsou relativně klidná. Slíbili jsme základní věc – alespoň tak, jak jí čtu já – nic nežeme žádnou silou. Vždyckyse snažíme najít širší shodu v duchu našeho prohlášení a cílů.

Autor: Bohuslav Stehno

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Moravskotřebovský bazén čekají opravy. Vyžádají si investici okolo čtyřiceti milionů korun.
2

Kvůli bezpečnosti uzavřou bazén

V utkání fotbalistů Litomyšle (v bílém) a Žamberka se diváci dočkali gólů až v penaltovém rozstřelu.
17

Ani krávy se na Svitavy nevydržely koukat...

Řidič ujel od místa nehody

Kamenec u Poličky – Svědci by mohli pomoci vyřešit nehodu, která se stala na začátku měsíce na silnici I/43 v blízkosti odbočky na Borovou.

Uklidnili se a derby bylo jejich

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Zvláštní, atypický zápas. Nízké skóre, úspěšnost střelby na obou stranách nevýrazná, trojky skoro neexistovaly (2:2). Přesto přineslo první východočeské derby sezony napínavou podívanou do samotného závěru.

Padaly góly, stejně tak i červené karty

Svitavy /III. TŘÍDA/ – Povinnost splněna. Vedoucí Březová podle očekávání doma v pohodě přehrála poslední Koclířov, tady se zaváhání skutečně čekat nedalo.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení