Toho v červnu poslaly do Prahy kroužky z posledního místa na kandidátce. S napětím proto obyvatelé města očekávají, co udělají křížky.Volební urny plnili svými hlasy lidé z Poličky plynule, i když se komisaři shodli, že s o něco menším zájmem než při parlamentních volbách.

V neděli před obědem dorazilo do volení místnosti okrsku číslo 4 zhruba čtyřicet procent voličů. Do budovy školy Na Lukách, ale do jiné třídy, kde byla volební urna na hlasy pro třetí okrsek, přišlo ještě o něco méně lidí. Zato cestu do Tylova domu, do druhého okrsku, k urně přišlo celkem přes čtyři sta voličů.

„Docela jsem překvapení, jak plynule voliči přicházeli. V pátek už několik lidí čekalo před druhou hodinou před dveřmi do volební místnosti. Stejně tak i v sobotu zde byli hned v osm ráno. Jen v pátek večer po šesté to bylo slabší, i když to zase chodili pejskaři,“ sdělila zapisovatelka volební komise Jana Vítková. Nejzodpovědnější byli podle Jiřího Vraspíra voliči, jejichž příjmení začínalo písmeny R, K a V. Také lidé s písmenem P byli „pilní“.

Ve čtrnáct hodin se v sobotu místnosti uzavřely. Komisařům začala perná a zodpovědná práce. Nejprve museli spočítat kolik voličů dorazilo, kolik obdrželi obálek a kolik jich nakonec bylo v urně. To už na povídání o divadle či fotbale nebyl čas jako v předcházejících hodinách. Soustředit se museli také nováčci, kteří v komisích usedli poprvé.

„Dozvěděl jsem se to od kamarádů, že tahle možnost je. Určitě se tady nenudím,“ řekl osmnáctiletý Jan Poliačik, který usedl v komisi, kde pěti z osmi členů bylo méně než dvacet pět let.

Při přepočítávání hlasů museli členové komisí oddělit ty platné od neplatných. Leckdy to nebylo nic těžkého. V Poličce totiž voliči do obálek vkládali poměrně často třeba vystřižené části hlasovacího lístku. Někteří voliči zřejmě váhali, komu dát svůj hlas natolik, že v lístcích opravovali křížky bílým korektorem, takže i jejich hlas byl nakonec neplatný.