Od začátku letošního roku vzniklo ve městě několik zón časově omezeného stání automobilů.

Oči už nepřivřou

První měsíc, kdy novinka vešla v platnost, městští policisté řidiče bez kotoučků pouze napomínali. „Nejednomu řidiči se možná stalo, že za stěračem našel písemné upozornění. Zatím je ale policisté nepokutovali," uvedl místostarosta Radomil Kašpar. Radní si uvědomují, že každá změna potřebuje čas, aby se s ní obyvatelé seznámili.

Od února už se každý, kdo poruší pravidla parkování, vystavuje hrozbě udělení pokuty. „Věříme, že nová povinnost užívání a nastavování parkovacího kotouče není pro řidiče nijak extrémně omezující a že převáží její pozitivní dopad," řekl Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního a silničního hospodářství.

Pozitivní dopad, ve který radní před uvedením změn parkování do života doufali, bylo zvýšení obrátkovosti vozidel zejména na Smetanově náměstí nebo v prostoru před poliklinikou. Po měsíci fungování změn mohou komentovat první výsledky.

„Máme tu zkušenost, že se na náměstí místa uvolnila. Je pravda, že nás mrzí, že ti, co dříve celý den stáli na náměstí, tolik nevyužívají odstavné parkoviště, které máme nachystané pod školami. Je tam přibližně sedmdesát parkovacích míst. Naopak zajíždějí parkovat k obchodním domům," zmínil Radomil Kašpar.

Ovšem po zavedení změn byl velký zájem o třísetkorunové známky na dvě hodiny. Řidiči je rekordně rychle vykoupili. Město muselo objednat jejich dotisk.

Odpůrci jsou stále

Systém zpoplatněného i časově omezeného stání má stále odpůrce. Mimo obchodníků, kteří potřebují parkovat na náměstí, změna komplikuje parkování i kantorům a studentům pedagogické školy. Byli zvyklí parkovat na Vodních valech. Teď tu mohou stát pouhé dvě hodiny. A to pochopitelně při celodenním vyučování nestačí. Svá auta přesouvají na Komenského náměstí, což činí komplikace místním. „Myslím si, že docházková vzdálenost v Litomyšli je v podstatě všude kousek," konstatoval Radomil Kašpar a dodal, že sice k parkovišti pod školami je to přes nadchod, ale do centra města není problém se dostat do pěti minut.