Některé z nich ale může tzv. sankčně vyřadit, pokud s úřadem nespolupracují. Každý měsíc však z evidence odchází dobrovolně čtyři sta až pět set lidí, kteří nastoupí do zaměstnání.
Vedení úřadu práce má možnost vyřadit z evidence lidi, kteří nespolupracují. „Na první pohled může jít o banální provinění, když nepřijde nezaměstnaný na kontakt v daný termín. V mizivém procentu případů jde o to, že by uchazeči odmítali vhodné zaměstnání. Ale tak daleko to většinou nedojde. Je to možná nelidské, ale zákon je zákon a my ho dodržujeme do puntíku,“ vysvětlil Jan Tesař, ředitel Úřadu práce ve Svitavách.
Kromě sankčního vyřazení dělá úřad práce také poradenskou činnost zhruba pro sedm stovek nezaměstnaných osob. „Asi tři sta lidí nevyužívá pomoc, ale tlak úřadu, aby nastoupili do zaměstnání. Zhruba u stovky lidí ročně se nám to podaří,“ uvedl Jan Tesař. Svitavský úřad práce však v současné době neeviduje větší množství lidí, kteří by odmítali vhodnou práci. Ti, kteří pracovat nechtějí, mají i jiné možnosti. „Zajdou k lékaři, který jim napíše, že z nějakých důvodů nemohou tu práci dělat. Pak takového člověka nemůžeme vyřadit a on ani nemusí nastoupit do zaměstnání,“ dodal Tesař. Sankčnímu vyřazení se lidé vyhýbají i jinak. Do zaměstnání nastoupí, ale po dvou nebo třech dnech odejdou a znovu se vrátí do evidence úřadu práce.
(ik, ap)