Památky ve svitavském okrese se o víkendu otevřou pro veřejnost v rámci Dnů evropského dědictví.

SOBOTA, 13. září

Litomyšl:Dny evropského dědictví: Město bude mít otevřeno na jedenácti místech.Zaujme mimo jiné možnost vylézt na věž gymnázia, kapitulního chrámu i do Červené věže ve fakultě restaurování. Atraktivní novinkou je letos nová expozice klavírů a divadelních kulis v zámku. Ve většině míst bude nízké vstupné, otevřou se po oba dny od 9 do 17 hodin. Litomyšl však pokaždé nabízí něco navíc: v sobotu si vyberou zájemci z osmi doprovodných pořadů v zámeckém divadélku, kapitulním chrámu, regionálním muzeu a Klášterních zahradách.

V sobotu vypukne v Litomyšli již čtvrtý ročník kultovní akce Poběžte do háje. Na netradiční triatlonový závod jsou zváni všichni, kdo mají rádi sport, přírodu a dobrou náladu. Závod je určen všem věkovým kategoriím a uskuteční se v běhu, jízdě na kole a v plavbě jakkoliv. Poté proběhnou další soutěže jako přetahování, chůze na laně a další, všechny o hodnotné ceny. Po celou dobu akce zahraje skvělá muzika, bude se točit dobré pivo, pro závodníky pořadatelé připravili grilované maso.

Moravská Třebová:V městě od pátku probíhá 16. ročník Dnů česko-německé kultury. Festival kultury a přednášek na téma česko-německé porozumění. Sobota: Muzeum – Zahájení Dnů česko-německé kultury od 17 hodin. Představení autorů výstavy Christel Dern a Jiřího Kosiny. Večer hudebně doprovází Trio Š.O.K. Společné posezení, hudba k poslechu a k tanci.

Jaroměřice: Pouť: od 17 hodin průvod od spodního kostela po Křížové cestě, na Kalvárii mše.

Vrážné u Jevíčka:V sobotu od 13 hodin bude obce žít akcí Traktoršou - netradiční soutěží traktorů všech druhů. Prezentace od 10 hodin.

NEDĚLE, 14. září

Jaroměřice:V rámci pouťě se uskutečnímšena Kalváriiod 10.30 hodin, ukončení slavnostní neděle na počest Svatého kříže v Jaroměřicích v15 hodin.

Polička:Od 14 hodin z Palackého náměstí odstartuje Běh naděje. Lze absolvovat na kole, kolečkových bruslích, vozíku, během, procházkou se psem nebo kočárkem. Prezentace od 12.30 hodin na náměstí. Záštitu nad 1. ročníkem běhu převzal radní Pardubického kraje Miloslav Macela.

Litomyšl: Od 11 hodin slavnostní ekumenická bohoslužba v rámci Dne otevřených památek v kapli Evropského školicího centra YMCA. Při bohoslužbě se uskuteční sbírka na stavbu nového kostela Církve bratrské v Litomyšli.

Moravská Třebová:V měste od pátku probíhá 16. ročník Dnů česko-německé kultury. Festival kultury a přednášek na téma česko-německé porozumění. Neděle: Česko-německá mše ve farním kostele8.30 hodin. Muzeum – posezení s přáteli aneb Hřebečské přástky. Mažoretky, řecký taneční soubor Kalliópy ze Šumperku, sbor Lanškroun, Hřebečský souborv 17 hodin.

Jevíčko:Dny evropského dědictví: Na Malé Hané se památky otevírají v neděli 14. a 21. září. Vždy od 14 do 17 hodin se zájemci podívají na městskou věž, do muzea, synagogy, kde probíhá výstava „Historie ukrytá pod zemí“ mapující archeologický výzkum u kostelíka sv. Bartoloměje.