JASNÁ BUDOUCNOST

Správný mix všeho potřebného k dosažení úspěchu znají v Poličce. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště nabízí široké uplatnění v mnoha oborech gastronomie. Studenti této školy pravidelně vozí mnohá ocenění, i když je třeba podotknout, že ne každý student má zájem o vzdělání ve svém volném čase. Přípravy na mnohá klání mohou zabrat hodiny i dny volného času. Své o tom ví Vojtěch Petržela, který uspěl před pár dny na gastronomické olympiádě v Německu. Soutěž IKA Culinary Olympics 2016 v Erfurtu hostila více než dva tisíce kuchařů z padesáti zemí světa. Student z Poličky se mezi nimi neztratil a uspěl se svými výtvory. Vojtěch je expert na curving, neboli vyřezávání do ovoce a zeleniny. Zlatou medaili získal za kompozici, kterou si připravoval několik dní doma.
V kategorii live, kdy se vyřezává naživo, dokázal porotu okouzlit, skončil ve stříbrném pásmu a vybojoval postup do finále. Z 58 účastníků tak skončil mezi deseti nejlepšími. V krátkém časovém limitu si mnohdy stihl jen rozmyslet, z čeho bude vyřezávat. Výsledné výtvory vznikly z dýně, melounu a manga.
„Zlato z kompozice je nejvíc, čeho jsem mohl dosáhnout. Jsem rád, že jsem stihl skloubit přípravu se školou. Velké díky patří škole a konkrétně panu Havlíkovi a paní Dostálové, kteří mě podporují," zhodnotil svůj úspěch mladý kuchař. Na rozdíl od mnoha vrstevníků má jasno, co bude dělat po absolvování střední školy. „Budu se věnovat gastronomii. Vyřezávání bych chtěl mít jako koníčka. Rád bych se účastnil mezinárodních soutěží," dodal Vojtěch Petržela.


PĚT ŠÁLKŮ DENNĚ

Další studenti bojovali o něco blíže své školy. V Jeseníku byla úspěšná Sabina Dejdarová. Umístění na „bedně" si zasloužila svojí znalostí kávy. Bezpochyby zajímavá je příprava na soutěž. „Denně vypiji pět šálků kávy. Před soutěží i více," prozradila talentovaná baristka. Její vědomosti rozhodně nejsou jen o schopnosti rozlišit jednotlivé druhy kávy. „Na soutěži nejdříve musíme složit správně mlýnek a poté umlet zrna a připravit určený druh kávy," popsala jednu z částí soutěže. To vše je potřeba stihnout do deseti minut. To není vše, co musí zvládnout. Nejtěžší pro ní je tvorba pěny na cappuccino.
Pro porotu musela připravit i míchaný nápoj s kávou. Studentka prozradila i suroviny, se kterými uspěla: espresso, matcha čaj, monin s příchutí lemon grass, hruškový džus a citron. Tento nápoj je důkazem, že mezi studenty nepanuje ve všech případech nevraživost. Suroviny své kolegyni poradil František Šutera, který se pro změnu specializuje na čaje. Na soutěži v Praze uspěl s variantou, kdy kávu vyměnil za čaj. Specialitou tohoto oboru je rozpoznání čaje, zalití vodou o správné teplotě, a ještě správně vyluhování lístků. Jakákoliv chyba pak znamená neúspěch. Dá se vlastně koupit dobrý čaj v pytlíku? „Proč ne. Stačí jej rozříznout a zjistit, zda obsahuje celé lístky a nikoliv pouze prach. Čím větší kousky, tím lepší," poradil s výběrem Františe Šutera.


ATOMIZÉR

Dominik Prouza si pro změnu rozumí s alkoholickými nápoji. Nedávno uspěl na soutěži, kde musel zpracovat šumivý sekt. Ten pozdvihl chutí whisky i hořkým likérem. Málokdo možná tuší, k čemu při přípravě slouží atomizér. „Jedná se o speciální kulinářský parfém," vysvětlil úspěšný barman. Stejně jako jeho kolegové dokáže o svém řemeslu nejen mluvit, ale za jeho prací jsou výsledky.
„Je to ocenění práce všech pedagogických pracovníků. Hlavní je, že žáky baví, když jim dáváme něco nového a probudíme v nich zájem o gastronomii. Škole zase profesně pomáhají instituce jako třeba východočeská pobočka Asociace kuchařů a cukrářů," prozradil, co všechno znamenají úspěchy pro školu a kdo za nimi stojí, vedoucí odborného výcviku Lubor Havlík.