Tím ale práce v obci nekončí. Čekají na dotaci na dokončení díla, které má být podle Evropské unie hotové do roku 2015.

„V současné době je napojeno na kanalizaci zhruba dvě stě padesát domácností ze tři sta třiceti. Čistírna odpadních vod je nyní ve zkušebním provozu, kanalizaci máme v předčasném užívání," sdělil starosta Stanislav Hladík. První etapa kanalizace v Dolním Újezdu přišla na sto třicet milionů korun. Obec získala dotaci z Evropské unie i od státu, ale musí také sáhnout do vlastní kasy. „Unie nám poskytla dotaci sedmdesát pět milionů korun, stát asi pět milionů a obec dává ze svého asi dvacet šest milionů korun. Vzali jsme si úvěr dvacet milionů. Je to pro nás sice zátěž, ale není to tak hrozné. Při běžném ročním rozpočtu šestnáct milionů korun máme vyčleněných asi pět až sedm milionů na investice," vysvětlil starosta Hladík.

Místní komunikace jsou po výstavbě kanalizace opravené, zbývají jen drobné úpravy a rekonstrukce chodníku. Navíc ještě nejsou všichni lidé napojení. „Opakovaně občany vyzýváme, aby se připojili. Jen do konce listopadu totiž mohou čerpat od obce dotaci na připojení. Máme také několik jednotlivců, kteří napojení odmítají," dodal Stanislav Hladík. Možná je to proto, že mají obavy z ceny vodného a stočného, které budou lidé v Dolním Újezdu nově platit. Jeho výše ale ještě není známá. „Zastupitelé schválili stočné, které se bude platit od prvního dubna příštího roku. Bude zhruba třicet osm korun. Cenu vodného bude v prosinci schvalovat svazek obcí Poličsko," řekl újezdský starosta.

Do roku 2015 ale musí mít kanalizaci celý Dolní Újezd, kde žijí dva tisíce lidí. Nařizuje to totiž Evropská unie. Druhá etapa přijde vesnici zhruba na osmdesát milionů korun.